Jak używać dysków internetowych do przechowywania swoich plików i kopii zapasowych?

Dyski internetowe stały się ostatnio bardzo popularne z trzech względów: łatwa dostępność, możliwość "odciążenia" swojego dysku oraz możliwość robienia bezpiecznej kopii zapasowej plików lub całego systemu na wypadek awarii... Poniżej opiszę każdy z nich, napiszę jak z nich można korzystać i które do czego najlepiej wykorzystywać.

  • Pliki do wrzucenia :)
1

Łatwa dostępność - pliki "w chmurze" dostępne są zazwyczaj z każdego urządzenia z dostępem do internetu. Plik raz już tam wgrany można używać i pobierać wielokrotnie oraz jest synchronizowany (wszędzie są te same pliki i katalogi) na wszystkich tych urządzeniach. Nie trzeba używać pendrive'ów, płytek, czy przesyłać sobie plików/dokumentów mailowo. Po prostu wygoda :)


2

"Odchudzenie dysku" - pojemność takich darmowych dysków zawiera się w przedziale od 2 do nawet 50 GB :) Są jednak pewne ograniczenia. Żaden darmowy dysk nie jest idealny. Jednemu brakuje bezpiecznego przesyłania danych, innemu szybkości, następny posiada ograniczenia lub w ogóle nie ma wystarczających funkcjonalności.
Jeśli chodzi tylko o miejsce na dysku i wrzucenie swoich kopii płyt (backup) z programami, grami, muzyką czy filmami to ok (w tych wolnych na noc się zapuści i rano będzie).


3

Backup ważnych plików i systemu - większość z tych darmowych dysków ma możliwość umieszczania plików w bezpiecznym połączeniu (szyfrowanym) i tych trzeba używać gdy się umieszcza dane, które nie chcemy aby były przechwycone (m.in. kopie zapasowe systemu).


4

Opiszę krótko teraz kilka najbardziej popularnych dysków internetowych:
1. SkyDrive - 7GB, max 1 plik 2GB, dostęp z wszystkich urządzeń przenośnych, edycja plików Office'a online oraz ich udostępnianie - skydrive.live.com
2. Google drive - 5GB, 2GB plik, urządzenia przenośne, głównie do edycji dokumentów Office'a i wrzucania zdjęć (przez program Picasa) oraz ich udostępnianie - drive.google.com
3. GG dysk - 5GB, 2GB plik, łatwe udostępnianie innym z gg, aplikacje mobilne gg - drive.iapps.gg.pl
4. Dropbox - 2GB+500MB za poleconego (do 18GB), tylko 300MB 1 plik (można obejść dzieląc np WinRARem bez kompresji), aplikacje mobilne - db.tt/nXdQvgKA
5. Chomikuj.pl - jeden z moich ulubionych :) Limitu nie znalazłem, a bardzo chciałem ;] Dodatkowo prywatne dane można zabezpieczyć hasłem, a za ściąganie publicznych dostajemy punkty, które się przekładają na darmowe transfery. Aplikacja tylko na Win.
6. Inne to: Box.com 5GB, SugarSync 5GB, ADrive 50GB! i inne.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Najlepiej zainstalować, sprawdzić każdy z pierwszej piątki i zostawić te, które najbardziej przypadną do gustu. Dlatego też nie opisywałem każdego szczegółowo.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.05.2013

Komentarze