Jak usunąć trzaski pokrętła głośności w radiu?

Trzeszczące radio sprawia, że komfort słuchania naszej ulubionej stacji znacząco spada. Najczęściej trzaski pojawiają się przy regulacji głośności i barwy dźwięku, rzadziej przy zmianie kanałów lub zakresów. Czy można to jakoś poprawić bez oddawania go do serwisu?

  • Patyczki higieniczne
  • Spirytus salicylowy lub rektyfikowany
  • Wazelina techniczna.
1

Skąd te trzaski?

Przyczyną trzeszczenia regulatorów i przełączników w radio są najczęściej osadzające się na powierzchniach stykowych zanieczyszczenia. Dym papierosowy zawiera duże ilość smoły pogazowej, mgiełka tłuszczu z kuchni też jest lepka. Takie substancje w połączeniu z kurzem tworzą cieniutką warstwę izolacyjną na powierzchni rezystancyjnej oraz suwaka regulatora. Należy je usunąć i powierzchnię zabezpieczyć przed ponownym zabrudzeniem.


2

Czyszczenie

Czyszczenie Czyszczenie wykonujemy alkoholem etylowym

Uwaga! Radio należy odłączyć od sieci zasilającej lub wyjąć baterie.
W zależności od konstrukcji regulatora w postaci suwaka lub obrotowego pokrętła musimy wprowadzić spirytus na powierzchnię styku i ścieżki rezystancyjnej. Możemy zrobić to za pomocą nasączonego patyczka higienicznego lub za pomocą strzykawki z stępioną igła. Należy uważać, żeby nie uszkodzić ścieżki rezystancyjnej. Po zaaplikowaniu niewielkiej ilości spirytusu wykonujemy wielokrotne ruchy suwakiem lub pokrętłem w całym dostępnym zakresie regulacji.
Teraz czekamy około 10 minut na odparowanie spirytusu i jeszcze raz lub dwa ponawiamy powyższą operację.


3

Zabezpieczenie przed trzaskami

Zabezpieczenie przed trzaskami Zabezpieczenie przed osiadaniem smoły pogazowej i kurzu

Do zabezpieczenia regulatora przez powrotem trzasków musimy uodpornić powierzchnię rezystancyjną przed osiadaniem lepkiej smoły pogazowej. Możemy to zrobić przez naniesienie cieniutkiej wartewki wazeliny technicznej lub specjalistycznych preparatów w sprayu. Ten rodzaj smaru świetnie zabezpiecza powierzchnie metalową ślizgacza i nie pogarsza przewodzenia styku. Jednocześnie smoła nie może przylepić się bezpośrednio do powierzchni rezystancyjnej ścieżki regulatora. Niestety po pewnym czasie warstwa się wytrze i będzie konieczne przeprowadzenie całej procedury po raz kolejny.
Miłego słuchania już nie trzeszczącego radia.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.09.2014

Komentarze