Jak uruchomić port USB w uszkodzonej Raspberry pi B+?

Platforma sprzętowa Raspberry Pi ma obecnie wielu przedstawicieli. Występują modele A i B. Wśród nich pojawił się Raspberry Pi B+ z czterema portami USB. Częstym problemem tej płytki jest brak reakcji portów USB i karty sieciowej. Czy taka uszkodzona malinka jest już tylko do wyrzucenia?

  • Raspberry PI B+ 512 MB
  • Lutownica oporowa
  • Cyna
  • Gniazdo USB typ A.
  • Drut w emalii 0,02 mm średnicy
  • Złącza gold pin.
1

Czemu to nie działa ?

Czemu to nie działa ? Piny portu USB procesora są małe ale możliwe do lutowania.

Płytka raspberry pi B+ oparta jest o procesor BCM2835 i 512 MB RAM. Procesor oferuje wbudowany port USB, który na płycie połączony jest z hubem USB /LAN typ LAN 9415. Rewolucyjnym rozwiązaniem miało być taktowanie tego huba z procesora z zegara generowanego o częstotliwości 25 MHz.
Niestety w niektórych malinkach B+ tego rodzaju sygnał się nie pojawia, co skutkuje brakiem działania huba, portów USB i karty LAN.


2

Co można zrobić?

Co można zrobić? Gniazdo podłączone bezpośrednio do portu USB procesora z ominięciem huba USB.

Jedną z przyczyn braku sygnału może być uszkodzenie lub wadliwe lutowanie procesora BCM2835. Jeżeli dysponujemy techniką lutowania BGA można spróbować to lutowanie wykonać ponownie.
Inną propozycją sprawdzoną przeze mnie jest ominięcie huba. Port USB procesora pracuje poprawnie pomimo podłączenia do wejścia huba USB0.


3

Gdzie znajedziemy złącza USB procesora?

Złącza USB procesora są na pinach nr 58 i 59 huba LAN9514. Linia D- złącza 58 i linia D+ złącze 59. Lutowanie możemy przeprowadzić w dowolnym miejscu ścieżki łączącej te linie z procesorem. Dosyć dobrym miejscem są dwie przelotki oddalone o 3 mm od nóżek układu huba (zdjęcie główne).
Napięcie zasilania 5V i masę możemy podłączyć na przykład do pinów GPIO nr 02 i 06.
Po zastosowaniu standardowego gniazda USB typ A możemy się cieszyć dostępnym portem USB.


4

Co dalej?

Kolejne kroki zależą już tylko od fantazji użytkownika. Port możemy rozgałęzić dowolnym hubem USB na 2, 4, 8 portów. Brak karty LAN możemy uzupełnić kartą USB, kartą WiFi, donglem Bluetooth.
Przy odrobinie fantazji możemy również skorzystać ze stacji dokującej USB, która te peryferia dostarczy w całości.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.02.2016

Komentarze