Jak szybko dotrzeć do danych liczbowych?

Nie chce ci się robić obliczeń czy szukać danych statystycznych, liczbowych? Na szczęście, dzięki tworowi profesora Stephena Wolframa, można wykonać obliczenia i otrzymać odpowiedzi w liczbach w kilka sekund.

  • http://www.wolframalpha.com
1

WolframAlpha.com to nic innego niż baza wiedzy z funkcją Question Answering (zaznaczam, że to nie to samo co baza danych ani wyszukiwarka!! z angielskiego "knowledge base"), przeznaczona do rozwiązywania problemów matematycznych. Wlofram|Alpha ma tylko jeden minus- mianowicie obsługuje jedynie język angielski. Przy liczeniu będą nam potrzebne angielskie nazwy działań i danych.
Alpha profesora Wolframa:
- rozwiązuje podstawowe działania matematyczne
- przelicza jednostki
- robi wykresy i zapisy graficzne
- rozwiązuje działania algebraiczne
- przeprowadza analizę i zajmuje się rachunkami różniczkowymi i całkowymi
- zajmuje się geometrią
- obsługuje teorię liczb
- zna dział matematyki dyskretnej
- zna techniki matematyki stosowanej
- rozwiązuje zagadki logiki i matematyki mnogości
- rozwiązuje funkcje
- zajmuje się matematyką zaawansowaną
- objaśnia popularne problemy matematyczne.
Jak widać, funkcji matematycznych jest wiele, konkretne przykłady rozwiązań do każdego działu znajdziemy tu: http://www.wolframalpha.com/examples/Math.html . Przy interesującym nas problemie matematycznym wciskamy znak równości =, aby zobaczyć rozwiązanie.


2

Ta innowacyjna strona także pokazuje przedziały czasowe i informacje o substancjach chemicznych. Wpisując sławne nazwiska czy wydarzenia, Wolfram pokaże nam przedział czasowy życia liczbowo i na wykresie oraz stanowisko (np. prezydent). Jeżeli zainteresujemy się konkretnym pierwiastkiem, baza wiedzy pokaże nam wzór sumaryczyny, strukturalny, model, wykres fazowy i właściwości. Wolfram wie także co nieco o stronach internetowych. Pytając go o konkretną stronę, np. www.zaradni.pl, przybliży nam tytuł strony, lokalizację serwera, dzienne wejścia i liczbę odwiedzających, miejsce w rankingu oraz (dla niektórych) wartość strony itd.


3

Alphie można zadać także pytanie w języku naturalnym, tj. zapytać o konkrety z matematyki, np. "When did google.com start?" (Kiedy google.com miał swój początek?). Wówczas Alpha zadziwi nas dokładnością informacji.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.08.2010

Komentarze