Jak strzec swoich danych w internecie?

Internet to dobrodziejstwo, stały dostęp do informacji, możliwość szybkiego komunikowania się z innymi ludźmi. Wraz z otwarciem wirtualnych granic pojawiły się również nowe zagrożenia. Jednym z najpoważniejszych jest kradzież tożsamości w sieci i wykorzystywanie jej do dalszych przestępstw. Jak uchronić się przed przejęciem danych i cieszyć się z opcji, jakie daje nam internet?

1

Zabezpieczenie hasłem nie wystarczy

Zabezpieczenie hasłem nie wystarczy

Bardzo duża część z nas używa jednego hasła do wielu serwisów, co jest błędem. Rozszyfrowanie już jednego z nich może skutkować włamaniem na maila lub konto w banku. Co więcej, jeśli używasz przewidywalnej kombinacji, w której znajduje się np. twoje imię, data urodzenia czy ulubiony kolor, bardzo łatwo będzie rozszyfrować hasło nawet osobie bez powiązań z hakerami. Użyj więc długiego hasła, w którym zawrzesz małe i wielkie litery, cyfry oraz znaki specjalne. Najlepiej jest co jakiś czas zmieniać te zabezpieczenia, aby mieć pewność, że są one skuteczne.Zabezpieczenie hasłem czasami jednak może zawieść. Najlepiej więc skorzystać z dwustopniowego systemu autoryzacji, który bardzo często wykorzystują np. banki. Do zalogowania się zatem potrzebujesz nie tylko swojego hasła, ale i kodu, jaki wysyła ci serwis na podany przez ciebie numer telefonu. Dla niektórych może to być nieco kłopotliwe rozwiązanie, jednak jest dużo bezpieczniejsze niż zabezpieczanie ważnych danych samym hasłem. Niektóre modele urządzeń elektronicznych mają też ciekawą funkcję rozpoznawania twarzy, która pozwala właścicielowi na szybkie odblokowanie sprzętu. Być może właśnie tak będą wyglądały nowoczesne zabezpieczenia?


2

Uważaj na skrzynkę mailową i czytaj regulaminy

Bardzo dużo osób korzysta już z systemu internetowych faktur, jeśli chodzi np. o telefony komórkowe i internet. Nic dziwnego, przecież dużo wygodniej jest otworzyć maila, skopiować dane do przelewu i zapłacić za daną usługę. Niestety, co za tym idzie, istnieje spore ryzyko, że oszuści zaczną podszywać się np. pod twojego operatora, wysyłając ci fałszywe faktury, a ty nawet nie zorientujesz się, w jakiej sytuacji zostałeś postawiony. Zawsze patrz uważnie na to, jak wygląda faktura, nr konta i tytuł przelewu. Twoją czujność powinny wzbudzić wszelkie zmiany, które jak najszybciej powinieneś zgłosić.Wnikliwie czytaj regulaminy promocji, konkursów i zasady zapisywania się do wszelkiego rodzaju newsletterów. Bezmyślne zaznaczanie punktów, które zazwyczaj są na samym dole formularza małym druczkiem, nie jest najlepszym pomysłem. Właśnie tam znajduje się zgoda na przetwarzanie danych osobowych i akceptacja wysyłki materiałów promocyjnych. Jeżeli więc dbasz o swój komfort i nie chcesz mieć setek wiadomości z niepotrzebnymi informacjami, po prostu nie odpuszczaj tak łatwo.


3

Dbaj o to, co masz w telefonie

Kiedyś internet w telefonie był swoistym luksusem, z którego korzystali nieliczni. Dzisiaj już niemal każdy operator ma ofertę bez limitu, ale i tak najczęściej łączymy się z najbliższym punktem Wi-Fi, co może stanowić potencjalne zagrożenie. Najlepiej więc skorzystać z własnego internetu. Jeżeli jednak musisz połączyć się z publiczną siecią, lepiej nie korzystaj ze strony swojego banku i nie wysyłaj ważnych danych. Pamiętaj również, że warto zainstalować program antywirusowy, nie tylko w komputerze, ale także w telefonie.


4

Instytucje finansowe pod lupą

Większość z nas najbardziej obawia się włamania na konto osobiste, co jest zrozumiałe. Pamiętaj jednak, że są inne instytucje finansowe, które również oferują usługi online, np. pożyczkę online. Jak zadbać o swoje finanse w tej sytuacji? Oczywiście jeszcze przed wzięciem pożyczki przez internet warto sprawdzić szczegółowo firmę, która ci jej udzieli.Bardzo ważne są opinie, ale zobacz przede wszystkim, czy w ogóle ten pożyczkodawca istnieje. Weź pod uwagę:

  • opinie w sieci,

  • wpis do Rejestru Firm Pożyczkowych,

  • członkostwo w Związku Firm Pożyczkowych,

  • brak informacji na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego,

  • ogólny wizerunek.Pożyczki online są jednym z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie dodatkowych pieniędzy, nie bez powodu. Taka forma jest szybka, prosta i nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby otrzymać wsparcie. Co z bezpieczeństwem danych? Oczywiście decydując się na jakąkolwiek chwilówkę, trzeba wypełnić dokumenty. Sprawdź na przykład, jak wygląda pożyczka online od Zaplo, a zrozumiesz, jakie to łatwe. Potrzebne są dane, w tym PESEL i nr konta w postaci przelewu weryfikacyjnego, ponieważ na tej podstawie również klient przechodzi proces sprawdzania.Pożyczki przez internet zatem mogą wydawać się nieco niebezpieczne z punktu widzenia udostępniania ważnych informacji. Na szczęście od tego roku działa system Bezpieczny PESEL, dzięki któremu nie trzeba już martwić się o to, że ktoś weźmie kolejną pożyczkę za ciebie. Wystarczy wejść na stronę, bezpłatnie zastrzec PESEL i gotowe. Firmy pożyczkowe otrzymują informację, że nie zamierzasz w najbliższym czasie korzystać z ich usług. Bezpieczeństwo w sieci danych jest szczególnie ważne, gdy korzystasz z usług banków i firm pożyczkowych. Zadbaj o to, aby twoje dane były zawsze tam, gdzie powinny.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 28.07.2017

Komentarze