Jak sprawdzić, który podzespół komputera PC jest uszkodzony?

Jak w warunkach domowych można sprawdzić przyczynę awarii komputera? Każdy z nas jest użytkownikiem komputera PC w takiej, czy innej postaci. Awaria sprzętu pozbawia nas możliwości korzystania z komputera, grozi utratą danych, może również być w skrajnym przypadku przyczyną pożaru.

  • Pendrive
  • Rezystor 10 Ohm lub żarówka samochodowa 12V.
  • Stacja dyskietek FDD lub czytnik kart SD.
1

Z jakich bloków składa się komputer?

Z jakich bloków składa się komputer? Złącza płyty głównej. Niebieskie to złącze karty graficznej.

Komputer PC generalnie składa się z płyty głównej, procesora, pamięci , dysków twardych lub SSD, czytników CD/DVD, bloku zasilacza i pozostałych peryferii. W skład mocniejszych sprzętowo zestawów wchodzą karty rozszerzeń takie jak karta graficzna, modem, karta sieciowa czy specjalistyczne karty video, modemy GSM, tunery telewizyjne. Jednak do uruchomienia jednostki wystarcza zazwyczaj zestaw podstawowy bez kart rozszerzeń.


2

Awaria bloku zasilania

Awaria bloku zasilania Źródło energii w komputerze i wiele wiązek zasilających poszczególne komponenty.

Urządzeniem odpowiedzialnym za zamianę napięcia sieciowego na zestaw potrzebnych do działania komputera napięć zasilających jest zasilacz impulsowy ATX. We współczesnych komputerach działa praktycznie bez przerwy i w czasie czuwania komputera nadal wytwarza kilka niezbędnych napięć. Stąd wynika również jego awaryjność. Zasilacz jest jednocześnie pierwszym elementem narażonym na wyładowania atmosferyczne. Od tego elementu zawsze powinniśmy rozpocząć poszukiwanie usterki. Zasilacz wytwarza napięcia 3,3V, 5V, 12V i napięcia ujemne -12V, -5V. Do płyty głównej podłączony jest przez wielo-pionową wiązkę przewodów ATX. Odrębne wiązki podają napięcia 5V i 12 V do dysków twardych oraz stacji FDD a obecnie czytnika kart SD, CF. W celu uruchomienia zasilacza należy podłączyć minimalnie 5W obciążenie pomiędzy złącza napięcia 5V i masę , następnie po jego podłączeniu do sieci zewrzeć styk PowerON (zielony przewód) do masy (czarny przewód) we wtyczce wiązki płyty głównej. Jako tester poprawności działania możemy wykorzystać wiatrak zasilacza i stację dysków FDD. Po otrzymaniu poprawnego napięcia zasilania stacja FDD z włożoną dyskietką powinna zakręcić silnikiem napędu i błysnąć diodą na czole obudowy. Jeśli zasilacz się uruchamia, czas podjąć dalsze poszukiwania, jeśli jednak nie daje znaku życia mamy pierwszą przyczynę awarii naszego komputera.


3

Awaria karty graficznej komputera

Awaria karty graficznej komputera Wiązka płyty głównej. Zwarcie zielonego i czarnego przewodu spowoduje start zasilacza ATX.

Brak obrazu na podłączonym do komputera monitorze może oznaczać awarię karty graficznej. Zasilacz działa, migają kontrolki dysków twardych, a na monitorze nadal brak reakcji. Do przetestowania działania monitora wystarczy odłączyć kabel VGA(niebieskie złącze 15 pin) lub DVI od komputera PC (białe złącze). Na ekranie przy włączeniu monitora do sieci zasilającej i przyciśnięciu przycisku "Power" powinien pojawić się napis "brak sygnału".
Jeżeli karta graficzna jest uszkodzona, możemy zamienić ją inną podobnej generacji z dedykowanym złączem dla płyty głównej, którą posiadamy. Przy uruchomieniu ponownie komputera PC warto uruchomić system w trybie niskiej rozdzielczości, zainstalować nowe sterowniki karty i dopiero ustawić odpowiednią rozdzielczość pracy w systemie.


4

Awaria monitora komputera PC

Awaria monitora komputera PC Złącze stacji FDD, czerwony przewód 5V, żółty 12V, czarne Masa. Podłączona stacja dyskietek do zasilacza może pracować jako prosty tester zasilacza ATX.

Współcześnie dostępne monitory mają zaawansowaną diagnostykę w postaci własnego menu OSD. Wyświetlają zarówno informacje o podłączeniu karty graficznej, jaki i podają wiele informacji o ustawienia karty i rozdzielczościach wyświetlanej grafiki. Większość monitorów LCD posiada zasilania napięciem 12V z zasilacza zewnętrznego. Można przetestować jego działanie za pomocą 5W żarówki 12V. Podłączenie jej drucikami do wtyku zasilacza powinno zaświecić żarówkę. Jeśli zasilacz działa, a na ekranie jest brak reakcji możliwe, że uszkodziło się podświetlenie monitora lub płyta elektroniki monitora.


5

Awaria dysku twardego

Awaria dysku twardego Przyczyną awarii komputera może też być uszkodzona pamięć RAM.

Awaria dysku twardego może się objawiać na dwa sposoby. Awaria sprzętowa elektroniki dysku objawi się już przy starcie komputera problemami przejścia przez test POST BIOSU. Ten typ uszkodzenia sprawia, że dalsze użytkowanie dysku HDD, wymaga fachowej interwencji firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych.
Drugi rodzaj uszkodzenia może powstać przy nieprawidłowym zamknięciu komputera lub zaniku napięcia. Objawia się próbami startu systemu operacyjnego po POST BIOS , ale niestety kończy się wielokrotnym restartem komputera.
W tym przypadka można przyjąć, że pozostałe komponenty komputera nie są uszkodzone i w zależności od posiadanych umiejętności podjąć próby naprawy systemu operacyjnego lub wymienić dysk twardy na nowy i zainstalować system operacyjny od nowa.


6

Awaria płyty głównej

Awaria płyty głównej Płyta główna składa się z wielu połączonych elementów, niestety nie jest niezniszczalna a współdziała tylko z dedykowanymi do niej elementami.

Jeżeli zasilacz działa poprawnie, dysk twardy daje znaki życia kręcąc talerzami pod napięciem z zasilacza, monitor działa poprawnie, a zmiana karty graficznej nic nie pomaga, pozostaje nam stwierdzenie awarii płyty głównej. I tu pojawia się szereg potencjalnych możliwych usterek, zaczynając od kondensatorów elektrolitycznych na płycie, a kończąc na zimnych lutach, czy uszkodzonych pinach procesora. Naprawianie płyty głównej jest możliwe, ale rzadko uzasadnione ekonomicznie. Zmiana płyty głównej na nowszą pociąga za sobą konieczność zmiany urządzeń towarzyszących: procesora, pamięci RAM i odpowiedniej mocy zasilacza. W skrajnym przypadku konieczne będzie również zastosowanie systemu operacyjnego odpowiedniej generacji.
Wydaje się więc, że stwierdzenie uszkodzenia płyty głównej jest jednoznaczne ze zmianą całej jednostki centralnej komputera. Pozostałe sprawne części komputera zawsze możemy odsprzedać na aukcjach.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.01.2014

Komentarze

ciekawe