Jak sprawdzić i wymienić akumulator w zasilaczu UPS Mini ETA 520?

Zasilacze UPS oddają cenne usługi użytkownikom komputerów. Niestety nie są niezawodne i wieczne. Najsłabszym punktem urządzenia są jego akumulatory, przeżywają 3-5 lat ciągłej pracy. Większość drogich zasilaczy UPS posiada wskaźnik poziomu naładowania i awarii akumulatora. Niestety te tańsze nie dają nam takich sygnałów. Jak zasilacz Mini ETA 520 sygnalizuje awarię opiszę w poniżej.

  • Nowy akumulator żelowy 7 Ah 12 V,
  • Multimetr cyfrowy z miernikiem napięcia stałego.
1

Jak działa zasilacz UPS?

Jak działa zasilacz UPS? Dobry domowy zasilacz UPS.

Zasada działania większości zasilaczy UPS polega na wytworzeniu napięcia zasilania zbliżonego do napięcia w naszej sieci zasilającej przy użyciu energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorze wtedy, gdy nastąpi zanik napięcia w sieci. W zależności od klasy urządzenia napięcie jest mniej lub bardziej bliskie sinusoidzie oraz czas przełączenia z zasilania sieciowego na awaryjne natychmiastowy lub nie. Czas podtrzymania awaryjnego zasilania zależy od pojemności akumulatorów zawartych w obudowie zasilacza i mocy przyłączonych urządzeń, zazwyczaj nie przekracza kilku minut.


2

Akumulator co to za dziwo

Akumulator co to za dziwo Ten typ UPS ma akumulator o pojemności 7Ah na 12V.

Zasilacz UPS ma wbudowany akumulator bezobsługowy najczęściej w wykonaniu żelowym. Jest to urządzenie wielokrotnego ładowania i rozładowywania. Za kondycję akumulatora odpowiada elektronika zasilacza UPS. Zasilacz zarówno ładuje akumulator podczas pracy w sieci zasilającej, pobiera z niego energię podczas pracy awaryjnej starając się nie dopuścić do krytycznego rozładowania. Niestety akumulator z czasem ulega procesowi starzenia, traci pojemność oraz podlega procesowi nieodwracalnego zużycia. Musimy się z tym pogodzić i wymienić wówczas akumulator na nowy.


3

Niedrogi zasilacz UPS i awaria akumulatora

Niedrogi zasilacz UPS i awaria akumulatora Przewody akumulatora biały minus, czerwony plus.

Awaria akumulatora, brak jego możliwości naładowania objawia się w niedrogim zasilaczu UPS brakiem możliwości uruchomienia zasilacza, nawet brakiem zaświecenia się kontrolek. Procedura startowa polega na przetestowania akumulatora w trakcie startu elektroniki. Brak wystarczającego napięcia minimalnego jest w przypadku tanich zasilaczy UPS jednoznaczny z ich niedziałaniem. Często mylnie diagnozujemy uszkodzenie całego zasilacza po braku reakcji na włączenie włącznika sieciowego, gdzie tak naprawdę mamy do czynienia z brakiem pojemności akumulatora.


4

Poszukiwanie przyczyny awarii

Poszukiwanie przyczyny awarii Do testu wystarczy akumulatorek 2 Ah 12 V lub podobny.

Zasilacz posiada bezpieczniki sieciowe, jeśli wszystkie są sprawne uszkodzenia musimy poszukiwać wewnątrz urządzenia. Po odłączeniu kabla sieciowego możemy przystąpić do uważnej oceny problemu. Pamiętajmy zasilacz UPS jest źródłem energii pomimo odłączenia od sieci może zrobić nam krzywdę należy postępować z nim bardzo ostrożnie.
Proces analizy uszkodzenia akumulatora wymaga otworzenia obudowy. Służą do tego celu cztery blachowkręty na spodniej stronie zasilacza. Po zdjęciu obudowy mamy dostęp do styków akumulatora. Odłączamy kable i mierzymy multimetrem napięcie na końcówkach.
Jeśli jest ono niższe niż 8 V oznacza to głębokie rozładowanie akumulatora wynikające z braku ładowania lub uszkodzenia jednej z jego cel. Możemy podjąć próbę naładowania akumulatora z zasilacza lub prostownika 12 V przy odłączonej elektronice zasilacza, lecz jeśli po 10-15 minutach napięcie nie wzrośnie nasz akumulator jest już na straty.


5

Czy zasilacz jeszcze nam posłuży?

Czy zasilacz jeszcze nam posłuży? Akumulator podłączany zgodnie z polaryzacją kabli.

Widząc problemy z akumulatorem możemy przejść do testowania elektroniki zasilacza. Powinniśmy podłączyć pod wyciągnięte poza obudowę kable akumulator żelowy zgodnie z polaryzacją oryginału o podobnym napięciu, ale niekoniecznie o podobnej pojemności.
Jeśli pomimo podania napięcia ze sprawnego akumulatora reakcja zasilacza nie zachodzi, może to oznaczać dalsze uszkodzenia elektroniki i naprawa urządzenia okaże się ekonomicznie nieuzasadniona.


6

Poprawna praca zasilacza UPS

Poprawna praca zasilacza UPS Poprawna praca kontrolki sieciowej, sygnalizowana jest zielonym światłem.

Jeśli jednak po podłączeniu do sieci zasilającej i odpowiednim podłączeniu sprawnego akumulatora zasilacz zasygnalizuje kolejnymi chwilowymi załączeniami kontrolki LED pracy żółtej akumulatora, czerwonej sygnalizacji błędu oraz stałym zaświeceniem się kontrolki zielonej, oznacza to, że nasz problem tkwił w akumulatorze.
Teraz możemy spokojnie zainwestować w nowy akumulator, z całą pewnością urządzenie nam posłuży kolejne 5 lat.
Koszt nowego akumulatora nie przekroczy 100 zł, a montaż wymaga odkręcenia kilku dodatkowych śrub.
Jeśli taki budżet jest dla nas do przyjęcia to możemy wymienić akumulator zamiast kupować nowy zasilacz UPS.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.11.2013

Komentarze