Jak sprawdzić, czy pilot RTV działa?

Właśnie upadł ci pilot. Skończyły się baterie. A może po prostu pies pogryzł "zmieniarkę". Co począć jeśli odbiornik przestał reagować na naciskanie klawiszy, a ty nie masz przy sobie żadnych narzędzi? Jak sprawdzić, czy to zepsuty pilot jest powodem problemów?

  • radio z pasmem LW, AM
1
Czy pilot działa, czy to tylko wyczerpane baterie? Czy pilot działa, czy to tylko wyczerpane baterie?

Pilot RTV to urządzenie zdalnie sterujące odbiornikiem telewizyjnym. Jest to rodzaj nadajnika fal podczerwieni pracujący w paśmie 36-40 kHz modulowanych kodem procesora. Elementem wykonawczym jest dioda podczerwieni pracująca w paśmie 850-910 nm. Pasmo to nie jest widzialne dla człowieka, więc pilot pozbawiony diody sygnalizacyjnej nie będzie w stanie potwierdzić, że jeszcze żyje.


2

Sprawdź pilot za pomocą radia.
Żeby sprawdzić działanie urządzenia wystarczy wykorzystać prosty trick. Otóż wiele odbiorników radiowych jest wrażliwych na wyższe harmoniczne generowane przez tranzystor sterujący pilota podczerwieni. Ustawiamy nasz odbiornik radiowy na pasmo LW lub AM w dole zakresu pomiędzy stacjami, tak aby słyszeć szum.


3

Teraz zbliżamy pilot końcówką z diodą możliwie blisko radia. Naciśnięcie dowolnego klawisza powinno spowodować wysłanie paczki impulsów słyszalnej w głośniku radia, jako wyraźne trzaski.
Jeśli takie trzaski usłyszymy oznacza to, że pilot żyje, ale padł obwód diody podczerwieni (stąd brak reakcji telewizora) i wymaga ona wymiany.


4

W ten sposób możemy sprawdzić zarówno:
- sprawność baterii;
- działanie wszystkich klawiszy;
- ewentualne uszkodzenie płyty głównej PCB pilota (raz działa, a raz nie).


5

Brak trzasków w radio oznacza, że albo padły nam baterie albo procesor pilota i niestety musimy kupić jedną albo drugą rzecz.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie zawsze to co nie widoczne, nie istnieje?


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.02.2013

Komentarze

przydatne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 17:33:46