Jak skopiować plik większy niż 4,7 GBajta na dysk USB?

Przechowywanie wszystkich danych w laptopie na dysku twardym to duże ryzyko. Więc idziesz do sklepu i kupujesz dysk USB 2.0 o wydaje się kolosalnej pojemności 250, 500 czy nawet 1TB. Podłączasz nowe cacko do portu USB laptopa i chcesz zgrać świeżo ściągnięty na dysk wewnętrzny laptopa film z kamery HD. Włączasz kopiuj wklej i system twierdzi, że dysk jest pełny. Bez paniki z kupionym dyskiem USB wszystko jest OK, to kopiowany plik przekroczył 4,7 GB, co dla USB 2 jest wielkością graniczną. Co na to można poradzić?

  • Dysk twardy USB.
  • Program Total Commander.
1
Czasem trzeba coś podzielić, żeby potem znów złożyć. Czasem trzeba coś podzielić, żeby potem znów złożyć.

Rosnące pojemności urządzeń masowej pamięci rozbudzają coraz większe oczekiwania użytkowników. Film nagrany w rozdzielczości HD wydaje się być coraz atrakcyjniejszy. Dyski przenośne USB o pojemności 250, 320 , 500 GBajtów, a nawet 1 TBajta są ogólnie dostępne. Zgranie filmu o dowolnej wielkości na dysk twardy w PC nie jest najmniejszym problemem. Jednak próba przeniesienia pojedynczego pliku większego niż 4,7 GB przez interfejs USB kończy się fiaskiem.


2

Istnieje kilka metod poradzenia sobie z tą drobną trudnością.
Kompresja plików – pomocny staje się zip, ale tu jest również występuje ograniczenie do wielkości gotowego archiwum 2GB, większy plik może nie dać się rozpakować. Ta metoda nadaję się do plików niekompresowanych. Można skorzystać z opcji podziału archiwum, ale potrzeba trochę umiejętności i czasu.


3

Drugą metodą jest czasowy podział dużego pliku na kilka mniejszych bez kompresji. Tu pomocny jest Total Commander program potrafi podzielić duży plik na kilka plików o pojemności 700MB i plik sumy kontrolnej CRC. Po przeniesieniu na docelowy dysk twardy można pliki ponownie scalić w duży plik i wykorzystać za pomocą docelowej aplikacji. I tak ograniczenie przestaje być istotne, a plik nie podlega kompresji.
Niedogodnością takiej metody jest brak możliwości skorzystania z pliku składowanego na dysku zewnętrznym USB w kawałkach, ale za to mamy dzięki sumie kontrolnej pewność, że złożone połączone pliki będą tworzyć jeden duży cały i kompletny.


4

Ostatnim sposobem jest zakup dysku twardego przenośnego z interfejsem eSATA lub FireWire. Ten typ interfejsu nie wprowadza ograniczenia w wielkości kopiowanego pliku, jednak komputery PC, do których planujemy podłączyć dysk zewnętrzny muszą mieć odpowiednie interfejsy w swojej konstrukcji.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Rozwój techniki wymaga czasem zmiany sposobu myślenia.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.05.2012

Komentarze

Dokładnie

Ostatnio zmieniony: 2012-06-03 13:23:23

proste i na temat

Ostatnio zmieniony: 2012-06-03 12:19:40

Hehe ;) najcenniejsza sugestia chyba jest w Uwagi i ostrzeżenia ;)

Ostatnio zmieniony: 2012-05-29 17:03:49