Jak skompilować program napisany w C++?

Jeżeli znaleźliśmy się w posiadaniu pliku z kodem źródłowym programu w C++ musimy, przed jego uruchomieniem, dokonać kompilacji. Zatem do dzieła! Poniżej prezentuję podstawowe kroki jakie należy wykonać aby móc skompilować program.

  • Kompilator języka C++
1
Pobrane z stock.xchng Pobrane z stock.xchng

Jeżeli jeszcze nie macie zainstalowanego kompilatora polecam pobrać sobie takowy i dokonać jego instalacji. Jednym z popularnych kompilatorów obsługujących kilka języków programowania jest darmowy GCC - GNU Compiler Collection. Z tej strony można pobrać zarówno wersję dla Linuxa jak i dla innych systemów operacyjnych: http://gcc.gnu.org/install/binaries.html. Zadaniem kompilatora jest przetłumaczenie programu napisanego w języku programowania (np. C++) na język maszynowy - czyli gotowy wykonywalny program komputerowy.


2
Wynik działania komendy g++ --version Wynik działania komendy g++ --version

Po poprawnej instalacji, powinniście mieć możliwość wydania komendy:

g++ --version

Jako rezultat powinniście ujrzeć numer wersji kompilatora. W ten sposób potwierdzicie, czy kompilator rzeczywiście jest zainstalowany poprawnie. Oczywiście komendę wydajemy w terminalu tekstowym. Na zdjęciu obok widać efekt działania tej komendy.


3
Kompilacja Kompilacja

Czas na dokonanie kompilacji. Wydajemy komendę:

g++ program.cpp

gdzie program.cpp to nazwa pliku źródłowego w języku C++.


4

Jeżeli kompilacja przebiegła bez błędów (ang. error) w katalogu, w którym uruchomiono kompilację, powinien pojawić się nowy plik wykonywalny o nazwie "a.out". Dla innych systemów operacyjnych ta nazwa domyślna może być inna. Jest to skompilowany program, który można już bez problemu uruchomić wpisując w terminalu jego nazwę. Jeżeli nazwa nam nie odpowiada, już na etapie kompilacji możemy ją zmienić podając nową nazwę jako parametr wywołania komendy g++:

g++ program.cpp -o program


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • To jest oczywiście najprostrze możliwe użycie kompilatora g++. Posiada on bardzo dużo opcji i szerokie możliwości, które można i nawet należy zgłebiać. Natomiast przedstawione informacje są przeznaczone dla początkującego użytkownika.

  • Uwaga na parametry wywołań. Każda literka i każdy znak jest ważny przy wywołaniu kompilatora.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.02.2011

Komentarze