Jak rozpocząć zabawę z mikrokontrolerami jedno-układowymi?

Mikrokontrolery jedno-układowe oddają współczesnej elektronice ogromne przysługi. Większość urządzeń codziennego użytku wykorzystuje te mini mózgi do realizacji szeregu złożonych funkcji. W tej poradzie wskaże kilka prostych kroków, które pomogą Ci wejść w świat współczesnej elektroniki cyfrowej bez bólu głowy.

  • Płyta ewaluacyjna z kontrolerem serii AVR Atmega 8 lub 16
  • Komputer PC z oprogramowaniem Bascom AVR
  • Programator SPI USB lub RS-232
  • Zasilacz stabilizowany 5V / 400 mA - standardowo podłączany do płyty ewaluacyjnej
1
Przykładowa Płyta Ewaluacyjna. Przykładowa Płyta Ewaluacyjna.

Jako przykład taniego układu ewaluacyjnego proponuje zastosowanie płytek z mikroprocesorem AVR typu Atmega 8 lub 16. W sieci jest szereg gotowych zestawów elektronicznych zawierających ten bogaty w wyposażenie wewnętrzne procesor. Atmega jest procesorem RISC co powoduje, że bardzo szybko jest w stanie wykonywać powierzone jej polecenia. Najprostszym oprogramowaniem dla amatorów jest pakiet Bascom pod Windows - odpowiednik popularnego języka Basic na komputer PC.


2

Jeśli kiedykolwiek poznałeś składnię jezyka Basic, wiesz już, że praca z tym językiem jest trywialna. Za pomocą pętli, funkcji warunkowych oraz szeregu gotowych poleceń bardzo szybko jesteś w stanie uzyskać efekty pracy. Język na mikrokontroler został wzbogacony w szereg poleceń odnoszących się do sprzętu zgromadzonego w konstrukcji mikrokontrolera oraz ewentualnych peryferii dołączanych poprzez porty procesora.


3

Zestaw ewaluacyjny zawiera zasilacz, często wyświetlacz, czasem klawiaturę, bardzo często moduł portu szeregowego lub USB.
Rarytasem są moduły ethernetowe, pozwalające podłączyć nasz mikrokontroler do sieci Internetowej.
Koniecznym elementem jest jeszcze programator AVR na USB lub RS-232.


4

Możliwość mikrokontolera Atmega 8 są bardzo szerokie, układ posiada zarówno pamięć programu, jak i pamięć podręczną na dane oraz pamięc nieulotną danych. W strukturze układu są również zawarte bloki komunikacyjne i wbudowany generator RC, pozwalający w prostych zastosowaniach nie korzystać z zewnętrznego generatora kwarcowego. Układ ma również wbudowany licznik Watchdog pozwalający na samoreset w momencie zawieszenia się programu.


5

Najbardziej prosta konstrukcja programu to pojedyncza pętla nieskończona. W pętli tej użytkownik umieszcza szereg funkcji i procedur testujących stan wejść układu, portów i w zależności od uzyskanego stanu realizujących szereg mniej lub bardziej złożonych poleceń wykonawczych.
Najłatwiej zacząć od komęd obsługi portów wejściowo/wyjściowych przy zastosowaniu dostępnej na płycie ewaluacyjnej grupy diod LED i przycisków. Dalej warto poćwiczyć z portami komunikacyjnymi, aby w końcu spróbować podłączenia naszego kontrolera do sieci Internet.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Mikrokontroler jest wrażliwy na przeciążenie i przepięcia warto rozladować dłonie np. o kaloryfer przed rozpoczęciem zabawy.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.03.2011

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 12:02:59

Dla mnie czarna magia, ale dziedzina maskarycznie wręcz ciekawa :) Podziwiam

Ostatnio zmieniony: 2012-10-09 00:08:38