Jak rozebrać palmtop Psion 3a ?

Palmtopy Psion wyróżniają się szczególnie ciekawą i prostą konstrukcją. Niestety czasem się psują i wtedy warto umieć je sprawnie zdemontować. Najczęstszym problemem urządzeń serii Psion 3a jest taśma łącząca chassis mikrokomputera z ekranem. Żeby do niej się dostać trzeba zdemontować praktycznie całego Palmtopa.

  • Wkrętak gwiazdkowy nr 1
  • Lutownica
  • Odsysacz pneumatyczny
1
Śrubki po klapkami pamięci SSD. Śrubki po klapkami pamięci SSD.

Operację demontażu rozpoczynamy od rozkręcenia dostępnych śrubek. Pod ruchomymi osłonami gniazd pamięci SSD znajdują się dwie pierwsze śrubki. Niestety trzeba trwale zniszczyć plombę, ale cóż działanie urządzenia jest chyba ważniejsze niż plomba. Kolejne trzy śrubki ukryte są w koszyczku na baterie. Zdejmujemy klapkę i mamy do nich dostęp. Po wykręceniu 5 śrubek chassis daje się lekko otworzyć. Mamy dostęp do wnętrza PSIONA.


2
Śrubki pod klapką baterii. Śrubki pod klapką baterii.

Do wyświetlacza biegną dwie taśmy jedna do wyświetlacza miedziana i druga napylana do klawiatury przy wyświetlaczu (menu). Obie taśmy są elastyczne jednak jedna z nich nie wytrzymuje trudów eksploatacji. Teraz należy taśmę odłączyć od płyty głównej. Jest trwale wciśnięta w gniazdo na płycie. Po odłączeniu i demontażu zawiasów mam podzielony palmtop na dwa moduły. Jednostki głównej i wyświetlacza. I tu kolejne trudne wyzwanie do modułu wyświetlacza musimy się dostać zrywając folię naklejoną na przedni panel.
Innej rady nie ma , do złożenia potrzebny będzie klej poliuretanowy lub pianka, taśma dwustronna klejąca.


3

W obudowie wyświetlacza są zaczepy moduł wyświetlacza można z nich wysunąć , u dołu obudowy są dwie śrubki należy je wykręcić. Po demontażu modułu wyświetlacza, zauważymy, że wiązka jest na stałe przylutowana do powierzchni płytki. Wymianę wiązki musimy więc zacząć od odlutowania starej wiązki i przylutowania w jej miejsce nowego odcinka wiązki przewodzącej. Jeśli nie macie podobnej wiązki można wykorzystać do naprawy wiązki metodę podaną w artykule „Jak naprawić ścieżkę miedzianą na zimno?”.


4

Po wykonaniu tej operacji warto złożyć palmtop w powietrzu sprawdzając jakość połączeń nowej wiązki. Palmtop pracuje nawet bez podłączonej klawiatury. Urządzenie jest wiekowe , ale zastosowany system operacyjny EPOC16 i moduły pamięci pozwalają na jego swobodne wykorzystanie. Ponadto język OPL opisany w artykule „Jak pisać oprogramowanie na stare Palmtopy?” daje wiele możliwości zaawansowanym użytkownikom na ciągłe doskonalenie funkcji urządzenia.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Stare nie znaczy bezużyteczne.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.06.2011

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-01-20 15:09:23