Jak reanimować stare urządzenia elektroniczne?

Masz ochotę zajmować się kolekcjonowaniem antyków elektroniki? Chcesz, aby działały pomimo upływu czasu. Oto kilka porad na temat konserwacji i napraw dawnych urządzeń elektronicznych.

  • Ocena stanu urządzenia i szereg środków zaradczych.
1
Czar starych Palmtopów. Czar starych Palmtopów.

Po pierwsze przed uruchomieniem starego urządzenia elektronicznego należy sprawdzić jego zasilanie. Dawniejsze zasilacze były dostosowane do zasilania 220V/ 50 Hz obecnie napięcie wzrosło do 230 V. Warto rzucić okiem na zasadę działania zasilacza urządzenia. Zasilacze transformatorowe miały stałą przekładnię napięciową. Obecne zasilacze impulsowe mają większą odporność i tolerancje na wahania napięcia zasilania. Jeśli stwierdzisz, że urządzenie było zasilane zewnętrznym zasilaczem niestabilizowanym, to warto wymienić ten zasilacz, na nowoczesny stabilizowany o podobnym napięciu i prądzie.


2

Drugim tematem jest kwestia trwałości elementów elektronicznych. Główną bolączką starych układów elektronicznych są kondensatory elektrolityczne dużej pojemności. Często tracą szczelność i wysychają. Brak pojemności w obwodzie filtracyjnym objawi się brumami i wzrostem szumów w pracy urządzenia. Kondensatory mogą również ulec zwarciu, wówczas podłączenie zasilania skończy się lekkim hukiem i dymem. Najlepiej jest, więc ocenić wiek głównych kondensatorów elektrolitycznych na płycie i dokonać wymiany podejrzanych egzemplarzy.


3

Szczególnie dużym problemem jest uszkodzenie urządzeń wynikające z nieudolnych prób ich uruchomienia przez amatora elektroniki w sytuacji, gdy nie miał schematu ideowego oraz informacji na temat polaryzacji wtyków zasilacza.

Uszkodzenia w zależności od stopnia niedopasowania zasilacza, jego mocy oraz polaryzacji, mogą być rozległe lub nie. Część producentów stosowała diody zabezpieczające i po ich wymianie sprzęt nadal mógł pracować. Analizę polaryzacji wtyku można łatwo przeprowadzić omomierzem znajdując element na masie i sprawdzając położenie masy we wtyku.


4

Jednym z częstych mankamentów starszych urządzeń elektronicznych zawierających wyświetlacze LCD była taśma połączeniowa lub gumka przewodząca. Tu niestety proste metody napraw nie występują. Najlepszym środkiem jest wymiana taśmy na podobną lub ponowne przyklejenie gumki. Wyświetlacze mogą tracić część linii lub pikseli, wtedy można próbować odnowić połączenie na taśmie przewodzącej - np.: uszkodzenie połączenia w Nokii 9110i.


5

Jeśli macie ochotę zagłębić się w dalsze tajniki naprawy dawnych urządzeń polecam poszukiwanie manuali serwisowych poszczególnych urządzeń oraz portale elektroniczne.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Hobbysta często jest skłonny zapłacić za eksponat więcej niż jest on wart.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.09.2011

Komentarze

Dobra rada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-27 20:42:37