Jak przyspieszyć działanie komputera lub laptopa, aby zagrać w najnowsze gry?

Nie każdego z nas stać na najnowszy komputer do gier. Jednakże istnieje wiele sposobów na przyspieszenie naszego komputera lub laptopa, aby móc się w pełni cieszyć najnowszymi produkcjami na rynku. Wystarczy kilka prostych kroków, aby osiągnąć znaczą poprawę wydajności. A więc do dzieła!

1

Zasilanie

Zasilanie Wybieramy plan zasilania który zapewni nam najwyższą wydajność.

Pierwszym krokiem który powinniśmy podjąć jeśli gramy na laptopie jest ustawienie opcji zasilania na wysoką wydajność. W tym celu otwieramy:
1.Start
 1. Panel sterowania

 2. Sprzęt i dźwięk

 3. Opcje zasilania

 4. Wybieramy opcję Wysoka wydajność


2

Tune Up Utilities

Tune Up Utilities Wciskamy przycisk Turbo i konfigurujemy ustawienia tego trybu, aby zapewnić natychmiastowy wzrost wydajności.

Tune Up Utilities to jeden z najbardziej rozbudowanych programów służących do szeroko pojętej optymalizacji systemu Windows. Odciąża użytkownika od konieczności wykonywania manualnie wszystkich czynności zwiększających wydajność komputera. Artykuł dotyczący zaawansowanej obsługi programu znajduje się pod linkiem http://www.zaradni.pl/technologia/jak-skutecznie-przyspieszyc-swoj-komputer-przy-uzyciu-tune-up-utilities-2014/1,10020. Jeśli chodzi o gry, najbardziej będzie interesowała nas opcja Turbo, która po krótkiej modyfikacji pozwala na wyłączenie zbędnych procesów działających w tle oraz przywrócenie klasycznego wyglądu systemu Windows, co znacznie zwiększa wydajność w grach.


3

Game Booster

Game Booster Program po wciśnieciu przycisku start automatycznie zamknie procesy działające w tle, które spowalniają nasz komputer.

Game Booster to aplikacja przygotowana specjalnie z myślą o graczach komputerowych. Pozwala na zwiększenie wydajności komputera, dzięki czemu możemy uruchomić i zwiększyć efekty graficzne w interesujących nas grach. Program jest darmowy, pobrać go możemy z: http://www.instalki.pl/programy/download/Windows/narzedzia_systemowe/Game_Booster.html. Obsługa programu jest bardzo prosta, wystarczy go uruchomić a następnie kliknąć na przycisk "Start" na środku ekranu. W celu dodatkowej konfiguracji możemy skorzystać z wbudowanego narzędzia diagnostycznego oraz samodzielnie przy użyciu przycisku ustawienia znajdującego się pod przyciskiem start wybrać które zbędne procesy chcielibyśmy zatrzymać, w celu usprawnienia naszej rozgrywki.


4

Aktualizacja sterowników do karty graficznej

Aby przyspieszyć działanie komputera warto też zaktualizować sterowniki karty graficznej Najnowsze sterowniki zawsze możemy znaleźć na stronie producenta karty. Jeśli nie wiemy jaką kartę graficzną posiadamy, najprostszym rozwiązaniem w Windows 7 jest:
 1. Klikamy na Start

 2. Panel Sterowania

 3. Sprzęt i dźwięk

 4. Menedżer urządzeń

 5. Karty graficzne


5

Instalujemy najnowsze patche

Często instalacja nowych patchy przyśpiesza działanie gier. Obecnie w większości nowych gier aktualizacja następuje automatycznie, jednak są także tytuły które wymagają ingerencji użytkownika. Najnowsze patche możemy znaleźć zazwyczaj na oficjalnej stronie producenta gry lub stronach poświęconych danemu tytułowi. Należy pamiętać, że patche zawsze muszą być instalowane w odpowiedniej kolejności, tj. od tego z najniższym oznaczeniem numerycznym i literowym do tego z najwyższym, np. 1.0.1a -> 1.0.1b itd.


6

Ograniczamy detale w grze, aby zwiększyć wydajność

Ograniczamy detale w grze, aby zwiększyć wydajność

Najprostsze rozwiązania są zazwyczaj najlepsze. Wyłączenie lub ograniczenie takich opcji jak Antialiasing (wygładzanie krawędzi) lub zmniejszenie rozdzielczości kilkukrotnie poprawiają szybkość działania gry.


7

Inwestycja w chłodzenie

Inwestycja w chłodzenie

W przypadku laptopa najtańszym i najszybszym rozwiązaniem jest skonstruowanie prowizorycznej podstawki, dzięki której uniesiemy laptopa 1-2 cm na blat stołu, co zapewni lepszą cyrkulację powietrza w obudowie komputera. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zaopatrzenie się w podstawkę chłodzącą (ceny wahają się od 15 zł-200 zł) dzięki czemu temperatura wewnątrz laptopa może obniżyć się nawet o kilkanaście stopni.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

 1. Zaloguj się:
 1. 02.12.2013

Komentarze