Jak przygotować się do migracji z systemu Windows na system Linux?
Znudził Cię twój pulpit systemu Windows? Być może chciał byś spróbować czegoś innego? Słyszałeś od znajomego o systemie Linux? Poniżej dowiesz się jak bezpiecznie przenieść się na ten system operacyjny.
Upewnij się czy masz czas na migrację do nowego środowiska pracy, które w dość znacznym stopniu różni się od systemu Windows. Czas potrzebny na instalację systemu Linux oraz wymaganego oprogramowania jest w prawdzie krótszy od instalacji systemu Windows, jednak wszystko w tej kwestii zależne jest od wyboru dystrybucji.
Dokumenty, gry i oprogramowanie. Linux jako zupełnie odrębny system operacyjny w znacznie mniejszym stopniu obsługuje oprogramowanie przygotowane dla systemu Windows niż sam Windows. Warto jest więc wcześniej sprawdzić posiadane zasoby dyskowe w poszukiwaniu specyficznych dla tego systemu operacyjnego plików. Warto też zasięgnąć wiedzy dotyczącej możliwości otwierania i importu dokumentów, obrazów oraz gier pochodzących z produktów pracujących pod kontrolą systemu Windows w środowisku Linux. Pozwoli nam to na uniknięcie przykrych niespodzianek i zniesmaczenie systemem, którego błędem nie jest brak oprogramowania Microsoft Word lecz fakt, iż nie przewidzieliśmy tego wcześniej.
Wybór dystrybucji. Od tego kroku zależy dalsze postępowanie. Wybór odpowiedniej dystrybucji to uzyskanie odpowiedniego wyglądu pulpitu oraz pakietu aplikacji dostępnych wewnątrz systemu. Warto jest wcześniej sprawdzić kilka dystrybucji dzięki edycjom LiveCD, które uruchamiane są z płyty. Zależnie od dystrybucji mamy też udostępnione aplikacje oraz sterowniki ze źródeł trzecich. Użytkownikom domowym polecamy tutaj Kubuntu, Ubuntu oraz Linux Mint. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników którzy mieli już styczność z systemem Linux proponujemy Gentoo Linux oraz LFS ze względu na ich szybkość oraz stabilność. Wybór odpowiedniej dystrybucji to także możliwość odczytu partycji systemu Windows czyli mówiąc prościej danych na dysku zapisanych w systemach Windows oraz zapis ich wewnątrz systemów plików FAT i NTFS. Istotne jest aby zwrócić uwagę czy dystrybucja zezwala na pełen zapis wewnątrz systemu plików NTFS.
Pobieranie systemu z Internetu. Zależnie od dystrybucji jaką wybraliśmy możemy z jej strony pobrać tzw. obrazy płyt. Zwyczajnie obraz płyty CD zajmuje ponad 600 do 700 MB, natomiast obraz DVD od 1 GB do 4.7 GB zależnie od dystrybucji. Jeśli dystrybucja posiada odpowiednio nośniki instalacji oraz nośniki pakietów (więcej niż jedna CD) warto jest pobrać wszystkie CD. Każda z nich będzie ściągać się kilka godzin zatem musimy uzbroić się w cierpliwość lub bardzo szybkie łącze Internetowe. Po pobraniu obrazów możemy skorzystać z aplikacji do nagrywania CD takich jak Nero Burning Rom lub pokrewne w celu wypalenia obrazu na płycie. Płyta oznaczona jako instalacyjna pozwala na uruchomienie procesu instalacji. Płyta LiveCD pozwala na testowanie systemu oraz w większości przypadków instalację systemu.
Przygotowanie kopii zapasowej. Warto przed rozpoczęciem instalacji nowego systemu operacyjnego przygotować kopię zapasową danych, ponieważ podczas procesu instalacji systemu Linux możemy usunąć wszelkie dane zapisane na dysku twardym. W tym celu warto jest zaopatrzyć się w odpowiednio duży zewnętrzny dysk twardy lub opakowanie płyt DVD i po prostu skopiować potrzebne pliki.
Uruchomienie komputera z płyty LiveCD. W większości komputerów wystarczy, iż pozostawimy płytę instalacyjną lub LiveCD w napędzie i uruchomimy ponownie komputer. Jednak w przypadku gdy nasz komputer nie ma włączonej opcji tzw. bootowania z płyty CD należy uruchomić podsystem BIOS dzięki zastosowaniu klawisza DEL podczas włączenia komputera bądź jednego z klawiszy F8,F10,F11,ESC. Spowoduje to wyświetlenie BIOS. Postępując z instrukcją płyty głównej można ustawić uruchamianie komputera z płyty CD. Niektóre – w większości nowe – komputery umożliwiają poprzez wciśnięcie przycisku F11 lub F12 podczas uruchamiania wybór z jakiego nośnika komputer ma zostać uruchomiony. Otworzy się w tym celu odpowiednie menu, gdzie wybieramy nośnik CD/DVD. Po zatwierdzeniu wyboru przyciskiem ENTER (RETURN) komputer rozpocznie proces uruchamiania z płyty CD/DVD.
Bootowanie. Komputer następnie przejdzie w do procesu uruchomienia aplikacji instajacyjnej. Do tego celu zostanie załadowany specjalnie przygotowany system Linux bezpośrednio z płyty CD i uruchomiony odpowiedni program instalacyjny lub w przypadku płyty LiveCD gotowy do testowania system Linux bez potrzeby instalacji na dysku twardym (odpowiednio ikona programu instalacyjnego powinna znajdować się na pulpicie). Ponieważ dane odczytywane są z płyty CD/DVD uruchomienie systemu może zająć chwilę czasu, dlatego powinniśmy uzbroić się w cierpliwość.
Postępuj z podręcznikiem. W przypadku większości dystrybucji proces instalacji przygotowany jest w taki sposób aby użytkownik cały czas wiedział co robi. Całość procesu jest doskonale opisana podczas wykonywania odpowiednich kroków. Jeśli mimo to mamy jakieś problemy warto jest skorzystać z pomocy dostępnej na wielu forach Internetowych oraz na stronach Wiki i stronach dystrybucji. Po zakończeniu procesu instalacji usuwamy płytę CD/DVD a komputer zostanie ponownie uruchomiony przez program instalacyjny.
Galeria

Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2011-09-20 22:10:35
Dodaj komentarz