Jak prowadzić rozmowy na blip.pl?
Mimo ograniczenia do 160 znaków portal mikroblogowy blip.pl pozwala na prowadzenie czytelnych rozmów między dwoma i więcej użytkownikami. Ale żeby w pewnym momencie się nie zgubić trzeba wiedzieć jak rozmawiać. (Porada ta jest skierowana raczej do początkujących blipowiczów).
- • Olej w głowie, niechęć do spamu, komunikatywność ;)
Prowadzenie rozmowy z jedną osobą jest najczęstszym i najłatwiejszym sposobem komunikacji na blipie. Aby robić to dobrze powinniśmy korzystać z funkcji odpowiedz (fot. 1).
Aby ułatwić sobie rozmowę warto przejść na kokpit drugiej osoby, dzięki czemu nie będzie trzeba niczego wpisywać ani klikać żeby odpowiedzieć, a przy okazji nadal będziemy widzieć wpisy użytkowników których obserwujemy. (fot. 2)
Jeżeli chcemy zachować treść rozmowy dla siebie warto skorzystać z opcji "wiadomość prywatna" (fot. 3). Jeżeli chcemy prowadzić całą rozmowę w trybie prywatnym najłatwiej, w tym przypadku, klikać w odpowiedź (patrz fot. 1) pod prywatnym blipnięciem rozmówcy, co automatycznie powoduje, że nasza odpowiedź jest prywatna.
Jeżeli chcemy tylko sporadycznie odpowiedzieć na czyjeś blipnięcie to warto skorzystać z opcji "cytuj". Należy jednak pamiętać, że jeżeli kogoś cytujemy to ta wypowiedź pojawia się na naszym kokpicie i na kokpicie wszystkich obserwujących nas osób! Więc rozmowa za pomocą cytowania może bardzo zaśmiecić kokpity innych osób i spowodować zaprzestanie obserwowania (w najlepszym wypadku).
Blip pozwala także na rozmowy wielu osób i to takich które nie obserwują się nawzajem. W celu przeprowadzenia takiej rozmowy (lub w momencie gdy orientujemy się, że z nie winnej wymiany opinii rozpoczęła się dyskusja) warto stworzyć odpowiedni tag. Ważne jest, żeby przypadkiem nie korzystać z popularnych tagów ponieważ spowoduje to poważne "zaśmiecenie" kokpitów innych osób, które nie interesują się tematem naszej dyskusji. Przykładem są tagi #wave #śledzik czy #buzz które pozwoliły na oddzielenie (i zignorowanie) dyskusji dotyczących tych elementów większych portali jak nasza-klasa czy google (fot. 4)
Dodaj komentarz