Jak postępować z bateriami typu li-pol?
Baterie litowo-polimerowe są coraz popularniejsze. Mają one bardzo korzystny współczynnik masy do pojemności. Baterie te mimo oczywistych zalet mają jednak kilka cech przez które wymagają nieco innego traktowania od zwykłych baterii.
Baterii li-pol nie wolno ROZŁADOWYWAĆ poniżej napięcia znamionowego tj. 2,8V, w praktyce najlepiej nie dopuszczać do rozładowania poniżej 3V
Jeżeli nasza bateria składa się z kilku ogniw połączonych szeregowo to napięcie na pakiecie nie powinno spadać poniżej jej napięcia minimalnego które jest wielokrotnością 3V
np. dla baterii 3 -celowej o napięciu nominalnym 11,1V nie powinno ono spadać poniżej 9V
Baterii li-pol nie wolno PRZEŁADOWAĆ powyżej napięcia maksymalnego 4,2 V
Dlatego do ładowania takich baterii stosuje się specjalne ładowarki mikroprocesorowe ładujące każdą celę oddzielnie.
Na zdjęciu przykładowe ładowarki z balancerem
Baterii li-pol nie wolno ZWIERAĆ - ta uwaga w zasadzie dotyczy wszystkich baterii ale te litowo polimerowe błyskawicznie się grzeją i są bardzo łatwopalne.
Uwaga baterie li-pol nawet kilka minut po odłączeniu zwartych przewodów mogą się zapalić w efekcie reakcji zachodzących wewnątrz.
Na zdjęciu odczyt napięcia z poszczególnych cel oraz napięcie sumaryczne
Ze względu na łatwopalność oraz to że łatwo je uszkodzić, akumulatory li-pol powinno się przechowywać w odpowiednim miejscu np. metalowym pojemniku.
Jeżeli bateria spuchła lub straciła napięcie nie rozbieramy jej nie rozcinamy itp. zużyte baterie należy zwrócić do punktu gdzie je kupiliśmy lub oddać do dowolnego punktu zbierającego stare baterie.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2011-09-19 22:18:10
Dodaj komentarz