Jak poradzić sobie z portalem Pobieraczek.pl?

Jeżeli tutaj trafiłeś, zapewne wiesz o co chodzi:) Jakiś czas temu trafiłem w internecie na reklamę Pobieraczka. Jako że lubię eksperymentować z nowymi stronami internetowymi, postanowiłem wejść i zarejestrować się na stronie, zwłaszcza że w ich reklamie pisało bodajże "10 dni testowania za darmo". Po zarejestrowaniu spędziłem na stronię może z 1 min. Nie znalazłem tam nic specjalnego, więc po prostu wylogowałem się i zapomniałem o tej stronie na jakieś 2 tygodnie.

1

Po tym czasie na swojej skrzynce pocztowej znalazłem wezwanie do zapłaty. Jako że kwota ok. 94 zł nie jest taka duża, początkowo chciałem zapłacić i mieć spokój. Jednak gdy zastanowiłem się nad tym dłużej, pomyślałem tak: jeżeli im zapłacę, to może być tak jak w podstawówce, kiedy starsi chłopcy wyłudzali pieniądze od młodszych. W takich sytuacjach ludzie myślą sobie zazwyczaj tak: "hmmm, jeżeli raz mi się udało, to pewnie zapłaci jeszcze raz!". Podejrzewam że właśnie tak byłoby z Pobieraczkiem, jeżeli bym im zapłacił.


2

Wszystko to działa na takiej zasadzie, że otrzymujemy wiadomości wygenerowane przez komputer. Celem tych wiadomości jest zastraszenie, głównie dzieci, które boją się i postanawiają płacić. Wiadomości te (tak jak i regulamin strony) są pisane takim językiem, którego przynajmniej 50% przeciętnych internautów nie zrozumie. I tu znajduje się pierwsza sprzeczność z prawem, gdyż regulaminy powinny być pisane w taki sposób, aby zrozumiał go docelowy odbiorca, tymczasem analiza takiego regulaminu zajęła prawnikowi 3 godziny. Wiadomości od nich są przepełnione groźbami typu komornik, prokurator, zwiększenie kwoty do zapłacenia, więc trudno się dziwić tym osobom które postanawiają im płacić.


3

Co już zrobić kiedy się zarejestrujemy? No cóż, najlepiej nic:) Poleciłem to koleżance, która zarejestrowała się podając prawdziwe dane, jak i dwóm kolegom, którzy podali fałszywe dane typu: nazwisko:kjhgfj imię:jfgsk itd... We wszystkich przypadkach zakończyło się na kilku e-mailach. Szczerze mówiąc nie wiem, ile dokładnie wiadomości mi przysłali, bo po dwóch wiadomościach dodałem ich do spamu, który kasuje się automatycznie co 24 h.
Od czasu kiedy założyłem konto, minęły już ładnie ponad 2 lata, tyle czasu mieli na wniesienie oskarżenia do sądu. I gdyby nie to, że pisze do mnie masa zdezorientowanych ludzi, którzy nie wiedzą co zrobić w takiej sytuacji, pewnie bym już nie pamiętał o tej stronie.


4

W podobnych sytuacjach należy się zastanowić głębiej nad tematem. Jak Waszym zdaniem złodziej może Was straszyć sądem czy komornikiem? Tak, złodziej, dlaczego? Bo udostępnia pliki objęte prawem autorskim i ma masę luk w regulaminie.
A może jednak zapłacić?
Tak, jeżeli chcesz zostać kozłem ofiarnym, to proszę bardzo.
A co, jeżeli naprawdę dostanę wezwanie z sądu?
Nie dostaniesz, kontaktowałem się w tej sprawie z wieloma użytkownikami internetu, nikt nigdy nie spotkał się z taką sytuacją, a prawnik Pobieraczka na pytanie: ile spraw sadowych prowadzicie na tę chwilę odpowiada: "Ta informacja objęta jest tajemnicą instytucji".
Na serwis wpłynęła już ogromna liczba skarg, w telewizji był program o nich, dziwi mnie już tylko jedno: jak to możliwe, że ten serwis nadal istnieje?
A oto świetny przykład sarkazmu, jest to tekst skopiowany ze strony głównej Pobieraczka:
"Bezpieczeństwo Pobieraczka. Kwestia bezpieczeństwa ma u nas najwyższy priorytet!".
Teraz już chyba nikt nie da się nabrać na to zdanie:)


5

Najlepiej nie rejestruj się na stronie!


6

Jeżeli już to zrobiłeś, nie martw się o nic!


7

Zablokuj ich adres na swojej skrzynce e-mailowej i idź spokojnie z kumplami "na browar"!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.11.2010

Komentarze

ok

Ostatnio zmieniony: 2013-05-30 22:43:28

Nie miałam styczności, ale dobrze wiedzieć na przyszłość.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 09:15:12

spoko

Ostatnio zmieniony: 2012-11-16 21:01:52

tyle się o tym mówi , też widziałam ten program w telewizji a ludzie i tak dają się robić w bambuko!

Ostatnio zmieniony: 2012-06-26 09:16:11

ja dostałem także email i nie wiedziałem o co chodzi chodż dane nie były moje ale wpłaciłem pieniadze na ich konto do dzis mam spokój

Ostatnio zmieniony: 2011-12-06 15:08:22

Niestety i ja dałem się złapać na te ich plewy, niczego nie udało mi się od nich ściagnąć więc zapomniałem o tym śmieciu. Wczoraj otrzymałem pismo od ich windykatora że albo płacę albo sprawa do sądu. Odesłałem im coś takiego http://www.uokik.gov.pl/download.php?plik=8179, oraz ze stroną http://prawo.vagla.pl/node/9024 to powinno wyjaśnić Państwu sprawę. Zobaczymy co bedzie dalej.

Ostatnio zmieniony: 2011-06-21 17:31:50

Ta strona powinna się nazywać złodziejek.pl zamiast pobieraczek.pl ;-)
Nie rejestrowałem się tam, ale znam kilka osób, które dostawały od tych wyłudzaczy i oszustów e-maile. Najlepiej rzeczywiście dodać ich adres do spamu ;-)

Ostatnio zmieniony: 2011-02-24 21:32:30

Średnio się orientuje o co chodzi z pobieraczkiem (nie rejestrowałem się) ale pamiętajmy o tzw. Prawnej Zasadzie Domniemania Działania w Dobrej Woli :-)

Ostatnio zmieniony: 2010-11-15 20:32:16

Jak napisałem wyżej, była juz masa skarg, ale niestety żyjemy w Polsce :) odsiebie.pl zablokowali po krótkim czasie, chociaż nie naciągali ludzi na kasę... Nie ma sprawiedliwości na świecie

Ostatnio zmieniony: 2010-11-15 18:15:48

był chyba nawet jakiś program kiedyś o tej - niech nazwa będzie ich zapomniana- portalczynie; przydałaby się jakaś akcja zbiorowa z donoszeniem na nich do prokuratury i na policję z racji owego udostępnienia dzieł, do których nie mają praw autorskich - ale komu się chce?? : -)

Ostatnio zmieniony: 2010-11-15 17:06:00