Jak piorun może zniszczyć elektronikę?

Burza z piorunami zawsze przerażała ludzi. Większość urządzeń mechanicznych i elektrotechnicznych jest odporna na działanie piorunów. Słabym punktem systemów jest elektronika. Jak wygląda uszkodzenie elektroniki i czy można jeszcze takie moduły naprawić?

  • Ochrona zasilania.
  • Listwy zabezpieczające.
1

Co może piorun zrobić z płytą elektroniki?

Co może piorun zrobić z płytą elektroniki? Energia pioruna potrafi roztopić cynę i przemieścić elementy.

Płyta elektroniki to płyta izolacyjna z naniesionymi ścieżkami miedzianymi i wlutowanymi elementami elektronicznymi SMD lub przewlekanymi. Poszczególne połączenia są wykonane lutem cynowym. Wszystkie elementy są odporne na wydzielenie się tylko niewielkiej mocy elektrycznej. Energia pioruna potrafi wydzielić tak dużo ciepła, że płyta zaczyna płonąć. Jeśli temperatura przekroczy 300-350°C to również roztopieniu ulegają luty i elementy się przemieszczają z miejsc lutowania.


2

Jak głęboko może nastąpić uszkodzenie?

Jak głęboko może nastąpić uszkodzenie? Natężenie prądu powoduje spalenie płyty głównej PCB

Oddziaływanie pioruna na płytę PCB może doprowadzić nawet do przepalenia się płyty na wylot. Uszkodzeniu ulegają zarówno elementy, maska lakiernicza, jak i ścieżki drukowane. Przepalona płyta traci właściwości izolacyjne i może powodować trwałe uszkodzenia elektroniki po ponownym jej uruchomieniu. Układ scalony, który został poddany działaniu energii pioruna może wykazywać nieprawidłowe niestabilne działanie.


3

Jak energia pioruna dociera do elektroniki?

Jak energia pioruna dociera do elektroniki? Uszkodzony moduł nie najdaję się już do naprawy.

Najczęstszym miejscem dotarcia energii do układu jest sieć zasilająca , np. sieć w budynku. Gwałtowny wzrost napięcia powoduje przepływ nadmiernego prądu i na płycie pojawiają się trwałe uszkodzenia.
Pokazany na zdjęciach moduł nie nadaje się już do naprawy, a co najmniej jego poprawność działania po naprawie będzie wątpliwa.
Zabezpieczenie przed wyładowaniami to odgromniki, ochronniki i instalacja uziemiająca oraz piorunochronna. Od strony sygnałów telefonicznych pomogą nam chronić się ochronniki w listwach zasilających lub zasilaczach UPS.
Zdjęcia pokazują, że nie warto na tych środkach zabepieczających oszczędzać.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.10.2014

Komentarze