Jak odczytać wersję pliku Autocada?

Powszechnie dostępnym formatem plików graficznych jest format .dwg stosowany przez firmę Autodesk i inne firmy produkujące oprogramowanie graficzne. W miarę ewolucji oprogramowania kolejne wersję zapisu pliku różnią się definicjami obiektów i strukturą bazy. Problemem jest otworzenie pliku zapisanego w wersji najnowszej, w oprogramowaniu wersji starszej. Jak szybko sprawdzić wersję pliku i poprosić kontrahenta o zapis w starszej wersji?

  • Oprogramowanie systemowe Windows np. Notatnik.
  • Oprogramowanie Total Commander.
1
Gwiazda postępu technicznego. Gwiazda postępu technicznego.

Pliki Autocada .dwg to baza danych na temat tworzonego rysunku. Charakterystycznym elementem pliku jest nagłówek. Najłatwiej jest go podejrzeć w zwykłym Notatniku lub edytorze tekstowym programu Total Commander. Czego szukać?


2

Pierwsze sześć liter w pliku to sygnatura wersji pliku. Na przykład AC1018 oznacza plik w wersji otwieranej przez AutoCada 2002/2004. Im niższy numer po literach AC tym starsza wersja pliku. Sygnatura AC1015 np. oznacza plik zapisany w wersji AutoCada 2000. Wersja AC1025 oznacza najnowszą wersje pliku w AutoCadzie 2011 i niestety starsze wersje oprogramowania już tego dokumentu nie otworzą.


3

Tak, więc jeśli twój AutoCad nie jest w stanie otworzyć otrzymanego pliku .dwg, zajrzyj do pliku edytorem tekstowym i ustal jego wersje. Po stwierdzeniu, że dana wersja jest nowsza niż dostępna dla twoich programów, pozostaje skonwertować rysunek w odpowiednim oprogramowaniu lub wykorzystać jedną z darmowych przeglądarek. Najłatwiej poprosić o zapis pliku w wersji starszej, przy czym ostatnio jest to wersja, nie niższa niż, AutoCad 2000.Alternatywnym uproszczonym oprogramowaniem dla AutoCada pozwalającym na edycję plików 2D i pracującym do wersji dwg 2002 jest program freeware A9CAD.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.10.2011

Komentarze