Jak naprawić Microsoft Outlook, gdy poczta zajmuje za dużo miejsc?
Oprogramowanie pocztowe Microsoft Outlook to nie tylko narzędzie do odbierania i wysyłania e-maili. Jest to również doskonały pomocnik w zapamiętywaniu zdarzeń z przeszłości. Zdarza się, że przechowujemy tam e-maile z kilku lat. Zachowanie e=maili w bazie danych programu pozwala szybko odnaleźć datę otrzymania poczty, jej treść i adresata. Warto wiedzieć co zrobić, gdy Outlook nie chce już przyjąć więcej poczty.
- • Komputer z dyskiem większym niż 20 GB.
Problemem z nieprzyjmowaniem nowej poczty jest najczęściej osiągnięcie maksymalnej wielkości pliku bazy danych systemu pocztowego.
Przykładowo prosty program jakim jest Outlook Express przechowuje, każdy folder Skrzynki Nadawczej, Odbiorczej lub Elementów Wysłanych w oddzielnych plikach z rozszerzeniem DBX. Wielkość każdego z folderów została określona na wartość bliską 2 GB. Jednak folderów możemy tworzyć dowolną ilość, tworząc nowe i nadając im unikalne nazwy np. Odebrane 2012. To powoduje, że możemy przechowywać n różnych baz danych DBX o pojemności 2 GB.
Podczas kasowania poczty listy są przenoszone do folderu "Usunięte" i tam oczekują na dalsze kroki użytkownika. Niestety w bazie Skrzynka Odbiorcza nie są kasowane, a tylko oznaczane jako skasowane. Trzeba ten folder "skompaktować". Jest to proces który ostatecznie usuwa zbędne listy.
Zupełnie inną strategię zastosował Microsoft przy tworzeniu oprogramowania Outlook. Okazuje się, że wszystkie e-maile zarówno te przychodzące jak i te wychodzące trafiają do jednego wspólnego pliku bazy danych z rozszrzenie PST. Każdy tworzony podfolder jest nadal składnikiem tej samej głównej bazy.
Wartość graniczna pliku bazy danych wynosi niestety tylko 20 GB i nie może dalej urosnąć w żaden sposób.
Po przekroczeniu tej pojemności dalsza obsługa poczty przychodzącej i wychodzącej jest niemożliwa.
Należy część danych przenieść do plików Archiwum.
W Outlook stworzono oddzielny plik bazy archiwum również z rozszerzeniem PST, niezależny od folderu głównego także o maksymalnej pojemności 20 GB, do którego należy przenosić historyczne wiadomości, jak i całe foldery.
Jednak zmniejszenie wielkości bazy głównej można uzyskać dopiero po "skompaktowaniu" tej bazy. Samo przeniesienie zbędnych wiadomości lub ich skasowanie, nawet z kosza, nie zmniejsza miejsca zajmowanego na dysku.
W dobie kiedy e-mail o wielkości 50 -100 MB nie jest wyjątkiem, warto pamiętać o powyższych ograniczeniach bazy pocztowej i często "kompaktować" bazę główną dbając o nie zbliżanie się do "magicznej" wartości 20 GB dla bazy głównej oraz pliku bazy archiwum.
Można też wrócić do prostego Outlook Express'a i dzielić bazy poczty na małe kawałki o pojemności 2 GB na każdy rodzaj skrzynki, tworząc coraz to nowe podfoldery.
Kompaktowanie jest dostępne w opcji "Ustawienia", "Pliki przechowywania danych":
1. należy wybrać tą opcję i zaznaczyć plik, który zamierzamy kompaktować;
2. po wybraniu opcji "kompakuj: czekamy na zakończenie operacji, (znacznie dłużej niż w Outlook Express).
W opcji "Ustawienia" mamy pod-opcję "Pokaż" dla pliki przechowywania i tam możemy sprawdzić aktualny rozmiar pliku bazy głównej poczty oraz bazy archiwum. Wielkość bliska 20GB to moment kiedy warto zacząć działać.
Pliki PST też można znaleźć w katalogu
C:\Document&Settings\User\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\Microsoft\Outlook
Uwagi i spostrzeżenia
- •Program pocztowy pomaga pamiętać, ale również ta pamięć nie jest nieskończona.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 08:49:56
Dodaj komentarz