Jak naprawić Androida w tabletach typu MID, F-117?

Tablety są wrażliwe na nietypowe użytkowanie. System pracuje w pamięci RAM i przy poprawnym zamykaniu, nadpisuje pliki konfiguracyjne w pamięci Flash tabletu. Nieprawidłowa operacja może się zakończyć uszkodzeniem plików konfiguracyjnych, prowadzącym do późniejszego zawieszania się tabletu. Konieczne jest przeprowadzenie naprawy systemu, poprzez wgranie nowej czystej wersji do pamięci Flash tabletu. Jak to zrobić za pomocą karty microSD?

  • Sprawna karta mikroSD min. 256 MB max. 2 GB
  • Czytnik kart USB microSD
1

Flashowanie tabletu. Po co to robimy?

Flashowanie tabletu. Po co to robimy? Naprawa tableta z bootowalnej karty microSD na przykładzie MID F-117.

Urządzenia bezdyskowe, takie jak tablety, wykorzystują dwa rodzaje pamięci do pracy. System pamięci Flash służy do przechowywania danych, tzw. image systemu wraz z plikami konfiguracyjnymi i danymi użytkownika. W tej pamięci instalowane są również aplikacje pobrane np. ze sklepu Android.
Drugim rodzajem pamięci jest pamięć ulotna RAM, w której system pracuje. Operacje wymiany danych pomiędzy pamięcią RAM i pamięcią Flash, zazwyczaj zachodzą w sposób pewny i stabilny. Problemem może być za mała ilość energii w baterii, zawieszenie się podłączonego urządzenia lub wprowadzenie niewłaściwej konfiguracji w systemie. Jeśli niewłaściwe działania utrwalą się na stałe w pamięci Flash, system zaczyna działać niestabilnie i nieprawidłowo, może się więc zawieszać.
Proces flashowania pamięci, przywraca obraz systemu taki, jaki był zainstalowany w tablecie fabrycznie. Kolejnym krokiem musi być personalizacja ustawień tabletu.


2

Flashowanie przy użyciu pamięci microSD

Flashowanie przy użyciu pamięci microSD Opcja Boot Disk i Ścieżka oraz nazwa dysku microSD.

Obraz systemu w większości tabletów, można wprowadzić poprzez połączenie USB i wprowadzenie tabletu, odpowiednią kombinacją klawiszy, w tryb DEBUG . Niestety, nie wszyscy producenci korzystają z takiej metody. Pewna grupa tabletów, np. popularny MID F-117 Pierre Cardin, wymaga flashowania przez użycie obrazu na karcie microSD. Obraz pliku dla cytowanego tabletu to "f117_en.ius". Obrazy do innych typowych tabletów są dostępne na stronie ich producentów lub na forach internetowych. Generalnie, proces polega na wgraniu obrazu systemu za pośrednictwem czytnika microSD USB na kartę.
Do tego celu można użyć na przykład programu - IUW 1.2.
W programie należy użyć trybu "Boot Disk" i podać ścieżkę pliku obrazu: "f117_en.ius".Następnie gotową kartę z systemem umieszcza się w slocie tabletu i wykonuje proces uruchomienia tabletu przyciskiem Power.
System podlega flashowaniu i tablet się zamyka.
Kolejne uruchomienie wykonujemy już bez karty w slocie, naciskając przycisk Reset.
Mamy do dyspozycji czysty system operacyjny Android na tablecie.
Jeśli po wgraniu obrazu na kartę pamięci jej obraz zmaleje, możemy przywrócić właściwy rozmiar programem SDFormatter.


3

Nowy system i co dalej?

Nowy system i co dalej? Takim programem można sformatować kartę microSD po wgraniu softu do tabletu.

Otrzymany po flashowaniu system wymaga ustawienia czasu, daty, języka oraz urządzeń zawartych na pokładzie tabletu. Ważne jest to, żeby obraz systemu pasował do tabletu, gdyż brak sterowników do wybranych składników tabletu, może skutkować brakiem reakcji ekranu dotykowego, czy brakiem połączenia do sieci WiFi.
Pocieszające jest to, że pod markami urządzeń, dystrybuowanych przez takich dostawców jak Pierre Cardin, kryją się OEM-owe produkty MID, czy GoClever, i soft dedykowany dla podobnych modeli tych producentów, pokrywa się często funkcjonalnie.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 13.02.2014

Komentarze

przydatna porada