Jak napisać własne programy na Windows CE?

Środowisko Windows CE oferuje wciąż sporo możliwości. Dostępny jest szereg tanich urządzeń takich jak netbooki, palmtopy, które posiadają ten system na pokładzie. Czy warto jest poznać narzędzie do programowania na ten system? Odpowiadam zdecydowanie tak. Szczególnie, że programowanie nie odbiega znacząco od programowania Win32 i znanych standardów ze środowiska Delphi/Kilyx.

  • Komplilator Lazarus wersja 32 bitowa.
  • Crosskompilator ARM.
1

Win32 API i biblioteka LCL.

Win32 API i biblioteka LCL. Środowisko Lazarus w W32. np. Windows XP.

Jeśli kiedykolwiek zetknąłeś się już z programowaniem z Pascalu, to ucieszy cię pewnie informacja, że istnieje darmowe środowisko do programowania w Pascalu dla Windows. Tym środowiskiem jest Lazarus IDE. Lazarus jest nieco podobny w działaniu do Delphi czy Kylixa, ale dzięki wielu komponentom LCL, może stanowić atrakcyjne środowisko programistyczne, szczególnie dla początkujących.
Oprogramowanie należy do RAD - Rapid Application Development - (środowisko do szybkiego tworzenia aplikacji). Pomimo, że aplikacje wykonywalne są dość duże, środowisko pozwala na szybkie wejście w świat programowania w Windows 32 lub 64 bitowego. Kompilator FPC 32 bitowy pozwala na realizację kompilacji pośredniej za pomocą kompilatora ARM. Stąd już tylko niewielki krok do tworzenia aplikacji na Windows CE.


2

Obsługa narządzenia i urządzenia.

Obsługa narządzenia i urządzenia. Gotowa aplikacja w środowisku Windows CE 6.0.

Aplikacja Lazarus IDE upraszcza nam proces tworzenia interfejsu użytkownika. Szereg klas pozwala na szybkie dodanie do głównego formularza aplikacji, przycisków, czy ramek Edit istnieje nawet komponent przeglądarki Internetowej oparty o silnik Gecko, znany z Mozilli.
Dzięki programowaniu obiektowemu z użyciem klas, unikamy szeregu procesów znanych z C++, takich jak zarządzanie pamięcią, zamykanie obiektów etc. Szereg okien środowiska pozwala na śledzenie postępów w wyposażaniu aplikacji w kolejne funkcje, wzajemne interakcje.
Biblioteka LCL jest całkowicie wystarczająca do stworzenia naprawdę ciekawych aplikacji.


3

Co dalej?

Crosskompilator Windows 32 do Windows CE pozwala na przetworzenie programu działającego już na platformie Windows 32 (Windows 98, XP, 7) do postaci kodu procesora ARM (Windows CE 5.0, 6.0 Pocket PC etc.) zrozumiałego dla urządzeń przenośnych. Jeśli w naszym posiadaniu jest urządzenie z procesorem ARM to możemy wykonać kompilację za pomocą tego oprogramowania i cieszyć się odpowiednikiem aplikacji Windowsowej dostępnej na "dużym" komputerze na naszym maleństwie. Możemy zwiększyć funkcjonalność "chińskiego" notebooka, palmtopa z Windows CE lub Nawigacji samochodowej opartej o Windows CE.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.04.2015

Komentarze