Jak na maku zmienić rozmiar wielu obrazków naraz?

Często potrzebujesz wysłać znajomemu lub znajomej kilka lub kilkadziesiąt zdjęć na przykład z wakacji, które w oryginale mają po 4, 5 megapixeli czy nawet więcej. Tak samo, chcąc wrzucić zdjęcia na naszą-klasę czy inną stronę, często obowiązuje limit wymiarów. Na komputerach Apple jest to bardzo proste, nawet jeśli chcesz obrobić setkę czy tysiąc plików.

  • Mac, zdjęcia, Automator (standardowo w systemie)
1

Aby zmienić rozmiar wielu zdjęć (obrazków) uruchom program Automator wybierając dysk (domyślnie Macintosh HD) -> Programy (Applications) -> Automator lub wyszukując w Spotlight. Ukaże się okno programu (w systemie Snow Leopard może się nieznacznie różnić). Wybierz "własne" z gamy oferowanych szablonów.


2

Następnie, przeciągnij wprost do okna Automatora zdjęcia których rozmiar chcesz zmienić.


3

Po lewej stronie masz do dyspozycji listę akcji, działań jakie możesz wykonać. Możesz je bez obaw przeglądać. Nas interesuje akcja "skaluj obrazki" którą odnajdujemy za pomocą wyszukiwarki i przeciągamy poniżej listy plików.


4

Automator (w zależności od użytej akcji) może spytać czy chcemy dodać akcję kopiowania elementów, tak by nie naruszyć oryginałów.
Jeśli przeciągnąłeś/aś do Automatora zdjęcia oryginalne, wybierz "dołącz".
Jeśli wcześniej skopiowałeś/aś je ręcznie, wybierz "nie dołączaj".


5

Następnie podaj w akcji "Skaluj obrazy" pożądaną długość dłużego boku lub procentową wartość. Po kliknięciu przycisku "Play" w prawym górnym rogu kolejka zadań wykona się w kilka chwil (-:


Do publikowania zdjęć na stronach WWW jak nk czy fotka wystarczającą rozdzielczością jest 640 x 480. Wysyłając zdjęcia znajomym można zdecydować się na 1280px. Dla krajobrazów i panoram warto zaszaleć nawet do 1600px dłuższego boku.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nierozważne stosowanie może doprowadzić do bezpowrotnego skalowania zdjęć.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.04.2010

Komentarze

Możesz użyć "Kadruj obrazy" lub "Dopełnij obrazy", ale to nie jest dokładnie tym o co pytasz; możesz użyć "Resize Images"która jest akcją która pojawia się po zainstalowaniu Pixelmatora w systemie, i to jest nalepsze rozwiązanie. 
Zawsze możesz też spróbować Podglądem, jeśli tych obrazków nie ma jakieś zatrważającej liczby. Opis tutaj: http://www.zaradni.pl/porada/1143,jak_na_maku_zmienic_rozmiar_kilku_obrazkow_naraz
A da się tak zrobić żeby skalować np. to wybranej wysokości albo szerokości? bo tam wpisuję dłuższy bok, ale jak chcę np. przeskalować wszystkie zdjęcia do wysokości 600 pikseli, to ładnie mi zadziała dla zdjęć pionowych, a gorzej dla poziomych (wyjdą za małe) i podobnie jeśli np. chcę wszystkie zdjęcia przeskalować do jakiejś konkretnej szerokości, np. równej szerokości głównej kolumny mojego bloga... Jak to zrobić?
Dzięki :D.