Jak na akumulatorkach szybko robić zdjęcia z lampą?

Akumulatorki wielokrotnego ładowania do aparatów fotograficznych to bardzo cenny nabytek. Dzięki możliwości ładowania możemy uzyskać niższy koszt nośnika zasilania na zdjęcie, niż na przykład przy użyciu baterii alkalicznych. Ze względu na konstrukcję akumulatory NiMH i NiCd posiadają napięcie 1,2V. Apart pracujący na bateriach alkalicznych jest w stanie ładować lampę błyskową szybciej, bo bateria ma aż 1,5 V. Jak można mieć akumulatorki wielokrotnego ładowania i wyższe napięcie na celę jednocześnie?

  • Zamiana posiadanych rozmiarowo akumulatorków AAA lub AA ich zamiennikami NiZn.
1

Technologia

Technologia Porównanie napięć pokazuje że urządzenia z przetwornicą zasilającą mogą szybciej naładować lampę przy tej samej rezystancji wewnętrznej.

Baterie alkaliczne są dobrze znane od wielu lat. Ich mocną stroną jest duża pojemność i wysokie napięcie na celę 1,5V. W urządzeniach, gdzie wymagany jest duży wydatek energii w krótkim czasie takich, jak lampy błyskowe aparatów cyfrowych, działają, więc wyśmienicie.
Zamiennikiem w świecie akumulatorów o równie dużej pojemności i to wielokrotnie ładowanej, są akumulatorki NiMH. Mają niestety niższe napięcie pracy 1,2 V , co powoduje konieczność pobierania większego prądu przez przetwornicę przy tej samej rezystancji wewnętrznej i w konsekwencji dłuższy czas ładowania kondensatora lampy wysokim napięciem. Stąd czas pomiędzy możliwością zrobienia kolejnego zdjęcia z lampą jest dłuższy niż na bateriach alkalicznych. Co można zastosować w zamian?


2

Rozwiązanie

Kilku producentów wypuściło na rynek nowoczesną wersję akumulatora NiZn, który jest równie pojemny jak bateria alkaliczna, ale ma napięcie pracy, aż 1,65V na cele. Akumulator pozwala, więc na znacznie szybsze naładowanie lampy przy stałej rezystancji wewnętrznej, nawet szybsze niż w przypadku stosowania baterii alkalicznych. Liczba cykli ładowania i rozładowania jest porównywalna z akumulatorami NiMH, a dodatkowo akumulator jest nieznacznie lżejszy.


3

Ładowanie

UWAGA! W celu zachowania poprawnego działania akumulatora NiZn musimy go ładować za pomocą dedykowanej ładowarki o podwyższonym napięciu na cele.
Nie można stosować ładowarki do akumulatorów NiCD i NiMH.
Dedykowane ładowarki są wyposażone w cztery lub osiem komór na indywidualne cele akumulatorów, pozwalając na ich jednoczesne ładowania i kontrolę poziomu naładowania.
Na rynku są dostępne zarówno akumulatory w standardzie AAA, jak i AA.
Jeśli więc jesteś amatorem szybkich zdjęć w niedoświetlonych pomieszczeniach, możesz być usatysfakcjonowany większą wydajnością nowych akumulatorków NiZn i żadna ciekawa scena nie umknie gotowości aparatu do zdjęcia z fleszem.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.05.2014

Komentarze