Jak jeszcze bardziej przyspieszyć swój komputer?
Nowy komputer działa na ogół szybko i sprawnie, jednak często im dłużej go używamy tym bardziej zdaje się zwalniać... Na szczęście proces ten jest odwracalny i dzięki poniższym poradom możesz przywrócić pierwotną szybkość swojemu sprzętowi. Uwagi: porady dotyczą systemów z rodziny Microsoft Windows, a podawane w poszczególnych krokach programy są stosowane lub były sprawdzone przez autora.
- • Komputer :)
Na początku warto zadbać o usunięcie wszelkich zbędnych już plików tymczasowych i starych punktów przywracania. Pomóc tutaj może bardzo popularny i wciąż aktualizowany program CCleaner (lub jego alternatywa). Warto ustawić sobie oczyszczanie systemu w harmonogramie zadań systemu, zajmuje to niewiele a zwalnia nas z konieczności pamiętania o ciągłym ponawianiu sprzątania co jakiś czas (np. 2 tygodnie).
Teraz warto zająć się rejestrem. Tutaj sprawę również ułatwić może CCleaner (albo któraś z alternatyw, jednak tutaj radziłbym uważać, ponieważ niektóre programy mogą nieopatrznie zrobić „zbyt dużo” porządku). Radziłbym jednak przed czyszczeniem utworzyć kopię zapasową. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą samodzielnie zdiagnozować, które klucze są zbędne i usunąć je, ale na ogół nie jest to warte wysiłku – lepiej w tym przypadku zdać się na program.
Dalej konieczne może okazać się przeprowadzenie defragmentacji – tutaj konieczne jest przynajmniej 15% wolnego miejsca na partycji. Można to wykonać defragmentatorem systemowym, darmowym Diskeeper 7 Lite (ewentualnie wersją trial O&O Defrag) czy którąkolwiek z alternatyw. Defragmentacja ma niestety to do siebie, że trzeba ją co jakiś czas ponawiać (np. co miesiąc) aby przywracać ciągłość plików (zwłaszcza gdy instalujemy dużo programów). Jeśli jednak nasze pliki nie zajmują więcej niż 30% powierzchni dysku (lub partycji) to na ogół krok ten można pominąć.
Warto także przyjrzeć się czy w systemie nie czai się wirus lub program szpiegowski (spyware), który pochłania zasoby. W tym celu można chociażby przeprowadzić dokładne skanowanie systemu programem antywirusowym (oraz antyszpiegowskim np. Spyware Doctor), a także przejrzeć listę procesów w poszukiwaniu co bardziej podejrzanych. Z pomocą przyjść może tutaj strona http://www.processlibrary.com/ na której będziemy mogli sprawdzić czy dany proces jest „podejrzany”.
Jeśli po powyższych krokach komputer wciąż nie przyspieszy to warto dodatkowo przejrzeć aktywne usługi systemowe oraz programy w autostarcie i wyłączyć zbędne. W przypadku usług warto skonsultować się z pomocą, żeby później zanadto się nie zdziwić :)
Metodą nieco bardziej inwazyjną, ale niemalże zawsze skuteczną (jakkolwiek na ogół jedynie na krótki czas) jest reinstalacja systemu operacyjnego. Oczywiście, jest ona dość pracochłonna, trzeba bowiem zabezpieczyć swoje dane, a po reinstalacji ponownie konfigurować system i instalować potrzebne aplikacje. Mamy jednak gwarancję pozbycia się większości wirusów, rootkitów, spyware, a także oczyszczenia systemu ze zbędnych aplikacji i plików o których istnieniu mogliśmy nawet nie wiedzieć.
Jeśli żadna z powyższych metod to znaczy, że prawdopodobnie konieczna będzie modernizacja sprzętu. Bardzo często „wąskim gardłem” (w przypadku starszych konfiguracji) systemu jest pamięć RAM, której jest po prostu za mało i system musi przeważnie korzystać z pamięci wirtualnej, co bardzo niekorzystanie odbija się na jego efektywności. Zwiększenie ilości pamięci RAM jest stosunkowo łatwe i na ogół niedrogie – wystarczy dokupić dodatkową kość albo wymienić starą uprzednio sprawdziwszy czy jest ona obsługiwana. Można oczywiście wymieniać inne podzespoły, jednak często ze względów czy to finansowych czy technologicznych jest to nieopłacalne.
Dodaj komentarz