Jak efektywnie i bezpiecznie zarządzać hasłami - KeePass, cz. 2?

Chcesz jeszcze efektywniej i wygodniej korzystać z programu? Po przyswojeniu sobie kilku pojęć i metod, wchodzenie na strony zabezpieczone loginem i hasłem będzie tak proste jak... [Ctrl+Alt+W] - i gotowe :)

1

W pierwszej części poradnika:
http://www.zaradni.pl/porada/11566,jak_efektywnie_i_bezpiecznie_zarzadzac_haslami_keepass
zamieściłem sposób instalacji, dodania swojego pierwszego wpisu oraz jego użycie metodą kopiowania i "Przeciągnij i upuść".


2

Dodatkową funkcją programu jest zaawansowany generator haseł. Uruchamiany jest po wciśnięciu przycisku "kluczyków" (i "uruchom generator haseł") przy tworzeniu nowego wpisu. Proponuję tutaj "na stałe" wybierać cztery (Wielkie, małe litery, cyfry i znaki specjalne) o długości minimum 16 znaków. To w zupełności wystarczy (przykładowe hasło: #oVuhN$=l;73%Dw2x0xr).
Tu już nie ma mowy o zapamiętaniu takich ciągów, dlatego ważne są następne kroki, żeby móc się logować już automatycznie :)


3

Program posiada bardzo przydatną funkcję autowpisywania (Auto-Type), dzięki której po wciśnięciu skrótu klawiszowego - sam wpisuje wszystkie wymagane pola i loguje się do strony. Jak to zrobić? Ano tak:
1. Wejść na stronę logowania (ręcznie lub przez skrót [Ctrl+U] po wybraniu interesującego nas wpisu)
2. Ustawić kursor na pierwszym polu (najczęściej login lub nr klienta)
3. W programie przy zaznaczonym wpisie wcisnąć skrót [Ctrl+V] i jesteśmy zalogowani :)


4

Aplikacja domyślnie wykorzystuje sekwencję wpisania loginu, przycisku [Tab], wpisania hasła i przycisku [Enter]. Na większości stron to wystarczy. Coniektóre jednak wymagają większej lub mniejszej ilości danych, lub pojedyńczy [tab] nie przechodzi do następnego pola tekstowego, tylko np. na checkbox.
Aby sprawić żeby program użył wszystkich tych pól, lub żeby wpisywał to czego chcemy należy:
1. Wejść do wpisu ([Enter] lub dwuklik na wpisie)
2. Dodać pole - wybieramy zakładkę "Zaawansowane" -> Przycisk [Dodaj] -> Wpisujemy wybraną nazwę, np. "numer klienta" i jej wartość która ma być zapisana. Ilość pól jest dowolna.
2. Wybrać zakładkę "Auto-Type"
3. Zaznaczyć "Zastąp domyślną sekwencję:"
4. Wcisnąć przycisk [Edytuj]
5. Domyślnie jest tam: {USERNAME}{TAB}{PASSWORD}{ENTER}. USERNAME to login, PASSWORD - hasło. Niżej w oknie znajdziemy "ściągę" z pozostałych pól, klawiszy i modyfikatorów w przejrzysty sposób opisana.
6. Ustawiamy kursor np. na początku i wybieramy przez nas stworzone pole: {S:numer klienta} i dopisujemy {TAB] aby program wcisnął odpowiedni przycisk na klawiaturze.


5

Program poszedł jeszcze dalej i udostępnił nam globalny klawisz skrótu Auto-Type, który, UWAGA, rozpoznaje otwarte okno logowania i sam pobiera dane logowania z pasującego wpisu :)
Jedyne co trzeba zrobić to wejść na stronę logowania, ustawić kursor na pierwszym polu i wcisnąć globalny skrót [Ctrl+Alt+W] (domyślnie Ctrl+Alt+A, ale należy zmienić – patrz uwagi i ustawienia programu poniżej).
Temat tego programu nie jest jeszcze wyczerpany... Pisanie o pozostałych zaawansowanych opcjach mija się z celem, ponieważ skoro doszło się "aż" tutaj to przy odrobinie chęci, samemu by się doszło do tego :)
Jeśli to czytasz to gratulacje ;) Od tej pory to już tylko będzie łatwiej :)


6

Zalecane ustawienia programu:
1. Wejdź w menu "Narzędzia" -> Opcje...
2. Zakładka "Bezpieczeństwo":
a) "Wyczyść schowek po..." -> ustawić na 5 sekund (wystarczy)
b) "Blokuj obszar roboczy podczas blokowania...." -> zaznaczone (dobrym nawykiem jest blokowanie komputera [Win+L] przy odchodzeniu od niego - nie chcemy żeby nasze loginy i hasła były zagrożone :) )
c) Czyść schowek podczas..." -> zaznaczone
3. Zakładka "Integracja":
a) "Globalny Auto-Type" zmienić na [Ctrl+Alt+W] - ten z [A] powoduje brak polskiej litery "ą" w systemie.
b) "Uruchom KeePass przy starcie..." - przy regularnym używaniu zaznaczyć
4. Zakładka "Zaawansowane":
a) "Automatycznie zapisuj przy zamykaniu..." - zaznaczone (brak denerwujących pytań o zapisanie)
b) "Pokaż wpisy, które wygasły..." - oba zaznaczone (jeśli niepotrzebny wpis, to po co dalej trzymać... - porządek)


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Ważne aby w ustawieniach zmienić domyślny globalny skrót Auto-Type z [Ctrl+Alt+A] na odpowiednik z najlepiej [W]

  • Ochrona pliku z bazą haseł - zawsze w co najmniej 3 miejscach (komputer, pendrive, poczta, dysk internetowy) i aktualizacja przy ważniejszych wpisach


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.05.2013

Komentarze