Jak chronić komputer w czasie burzy?

Ostatnimi czasy przez Polskę, przetoczyły się burzę czyniąc poważne szkody. Głównie były to połamane drzewa, zalane domy itp. Podczas burzy zagrożone są również komputery i wszelkie urządzenia elektryczne bądź elektroniczne podłączone do sieci. W tej poradzie o tym jak skutecznie chronić dane, wyniki pracy, sprzęt komputerowy przed wysokimi napięciami w gniazdkach spowodowanym wyładowaniem atmosferycznym.

  • Listwa antyprzepięciowa
  • UPS
  • Komputer
1

Najlepszą radą, by skutecznie ochronić dane i sprzęt przed uderzeniem pioruna, jest tak jak w przypadku wirusów, całkowite jego wyłączenie. Tyczy się to gniazdek, jak również sieci internetowych, zwłaszcza jeśli ktoś korzysta z modemu lub jego dostawa Internetu jest połączona jest z telewizją kablową.


2

W czasie burz, użytkownicy laptopów i notebooków, powinni zdecydować się na pracę na samej baterii. Jeśli chodzi o użytkowników komputerów stacjonarnych – powinni je wyłączyć, tym bardziej jeśli nie posiadają zabezpieczeń w postaci UPS-a bądź listy antyprzepięciowej.


3

Lista antyprzepięciowa nie daje 100 procentowej pewności, podczas zbyt wysokiego napięcia w gniazdku. Dlatego nie można na niej bezgranicznie polegać, a już tym bardziej, gdy pracujemy z ważnymi danymi.


4

Korzystanie z UPS-a najlepiej nie podłączonego do gniazdka sieciowego.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Najlepiej wyłączać komputer w czasie burzy

  • Pracując na laptopie w czasie burzy, lepiej robić to na samej baterii


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.08.2010

Komentarze

@magik4

Ważne, że Ci się to drugi raz nie zdarzy.

Ostatnio zmieniony: 2010-08-26 20:48:00

przydatna porada. szkoda, że przeczytałem ją już po nauczeniu się tych zasad. niestety na własnych błędach :/

Ostatnio zmieniony: 2010-08-18 19:43:00