Jak chronić kompleksowo komputer przed atakami z sieci?

Często zastanawiamy się jak uchronić nasz komputer przed różnymi formami ataków z sieci. Pierwsze co przychodzi nam na myśl to instalacja jednego z wielu dostępnych na rynku programów antywirusowych. Jednak jest to tylko jeden z trzech kroków ku pełnej ochronie naszego komputera.

  • dostęp do internetu
  • polecam stronę z programami www.instalki.pl
1

Instalujemy program antywirusowy. Na dzień dzisiejszy najpopularniejszymi programami tego typu są: Norton AntiVirus, Nod32 czy AVAST. Oczywiście wiele osób nie stać na zakup pełnych wersji niektórych programów jedynie do celu niekomercyjnego, dlatego też polecam takie programy jak AntiVir Personal Edition Classic czy AVAST z serii HOME PL na licencji freeware.


2

Następnym krokiem jest zainstalowanie programów antyspamowych, antydialerowych i antyspywareowych. Jednak w tym aspekcie najłatwiejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem wydaje się instalacja programu, który łączy wszystkie cechy wspomnianych programów. Osobiście polecam programy z popularnej od lat serii Ad-Aware firmy Lavasoft. Są one na licencji freeware.


3

Ostatnim krokiem jest instalacja firewalla. Pomimo tego, że większość systemów operacyjnych posiada własne zapory, to jednak najlepszym rozwiązaniem wydaje się instalacja odrębnej zapory internetowej, skutecznie blokującej ataki z sieci, jak i chroniącej przed szkodliwym oprogramowaniem typu spyware. Tu godnym polecenia zdaje się Ashampoo Firewall na licencji freeware. Należy też wiedzieć, że są również programy spełniające wszystkie te 3 funkcje, czyli funkcje: antywirusa, antyspywarea i firewalla, jednak zazwyczaj są to pakiety płatne.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • brak


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.08.2009

Komentarze

?!... ?!... ?!... ?!...
Nje.... NieE.
Nie będę "tego" komentowała.
Jest również świetny ZoneAlarm, który ma wersję "free", wymaga tylko rejestracji. Bardzo dobry firewall. I uwaga - instalacja zewnętrznego firewalla wymaga, w większości przypadków wyłączenia zapory wbudowanej w Windows.