Jak bezpiecznie przechowywać swe hasła?

Przechowanie swych haseł. Udręka każdego, kto ma do czynienia z komputerem i internetem. Osoby posiadające internetowe konta bankowe, czy inne ważne dla nich serwisy. Co zrobić z hasłami? Jak bezpiecznie je przechować na swoim komputerze - i nie tylko?! Dobrze zabezpieczone hasła zakodowane są jednym (głównym) hasłem, które znamy tylko my. Poza tym pamiętać należy o samej sile haseł. Ale temat ten poruszany był o ile się nie mylę na łamach serwisu.

  • KeePass - keepass.info
1

Potrzebny nam jest program, który zgromadzi nam zapisane hasła, zakoduje je i przechowa wszystko w jednym pliku. Poza tym znakomicie byłoby, jakby program był bezpłatny, oraz wieloplatformowy.

Naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzi program KeePass (Keep Password).


2

Ze strony keepass.info pobieramy nasz program. Nie należy się obawiać, ponieważ podczas instalacji, jak i później (po pobraniu paczki językowej) jest on dostępny w polskiej wersji językowej. Jedynie strona "mówi" od nas po angielsku.


3
Instalacja Instalacja

Instalujemy program, bądź jeśli pobraliśmy wersję portable - wypakowujemy archiwum.


4
Interfejs Interfejs

Po uruchomieniu nie widać nic nadzwyczajnego, jedno szare okienko. Ale tak - to jest interfejs KeePassa.

Z menu wybieramy opcję "View", a następnie "Change language". Na samym dole widnieje opcja "Get more languages". Otwiera się okno przeglądarki internetowej ze stroną z tłumaczeniami. Wybieramy Polski (http://sourceforge.net/projects/keepass/files/Translations%201.x/1.17/Polish-1.17.zip/download), zapisujem archiwum, wyodrębniamy pliki, a plik Polish.lng wklejamy do katalogu z naszym programem (C:\Program Files\KeePass).

Wchodząc ponownie w "View -> Change language" mamy do wyboru język polski.


5
Tworzenie bazy Tworzenie bazy

Tworzymy bazę haseł.

Kombinacją klawiszy CTRL+N, bądź "Plik -> Nowy" utworzymy nową bazę danych z hasłami.

Pierwsze okno, jakie ujrzymy to prośba o podanie hasła - dzięki niemu przechowywane hasła zostaną zaszyfrowane odpowiednim algorytmem. Domyślnie jest to 128 bitowy algorytm AES z użyciem 256 bitowego klucza (jeśli wybierzemy takowy w opcjach).


6
Nowa baza Nowa baza

Nowa baza posiada domyślne kategorie, jak np. Bankowość. Oczywiście możemy je usunąć i zrobić swoje własne kategorie.


7
Tworzenie hasła Tworzenie hasła

Utwórzmy jednak swoje pierwsze hasło. Z menu wybieramy "Dodaj wpis..." bądź wciskamy CTRL+Y.

Chcemy utworzyć/przechować hasło dla serwisu zaradni.pl i przydzielić go do kategorii "Internet".

W polu "nazwa" podajemy nazwę samego "profilu", jest onaistotna tylko dla nas. "Login" przyda się do opcji autouzupełniania, którą opiszę dalej. "Hasło", oraz "Wprowadź" zawiera zdefiniowane przez nas hasło, bądź wygenerowane przez program. "URL" również przydatny jest do opcji autowprowadzania.


8
Utworzone haslo Utworzone haslo

Wciskamy klawisz "OK", a na liście możemy zobaczyć nasze nowo utworzone hasło. Zapisujemy (CTRL+S / Zapisz) w wyznaczonej przez nas lokalizacji.


9

Wspomniałem o opcji autouzupełniania. Domyślnie jest to kombinacja klawisz CTRL+ALT+A. Ma ona za zadanie automatyczne wpisanie danych (loginu i hasła) na stronie.

Tesli więc dla serwisu zaradni.pl utworzyłem konto z loginem testowy i pewnym hasłem. Będąc na stronie zaradni.pl jeśli kliknę w pole formularzu (pierwsze) i wywołam kombinację klawiszy CTRL+ALT+A - dane te zostaną automatycznie wpisane w formularz i zostanę zalogowany do serwisu.


10

Genialną rzeczą programu jest to, że jest on:
a) DARMOWY!;
b) wieloplatformowy;
c) bardzo przydatny.

Plik nazwa.kdb możesz przenosić na pendrivie przez co będziesz mieć dostęp do swoich haseł. Można go umieścić również na telefonie komórkowym i za pomocą KeePass for J2ME otworzyć go za pomocą komórki.


11

Uwagi i spostrzeżenia

  • Program dostępny na licencji GPL

  • Wieloplatformowy - nawet na telefony komórkowe

  • Przechowuje hasła w jednym pliku

  • Pamiętaj by używać wielu haseł do serwisów i hasło szyfrujące nie było zbyt proste!

  • Możliwość rozbudowania programu o nowe wtyczki


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.04.2010

Komentarze

fajny temat

Ostatnio zmieniony: 2013-04-14 15:47:46

Dzięki Twojej poradzie moje karteczki z hasłami pójdą teraz do pieca :)

Ostatnio zmieniony: 2010-11-12 10:16:51