Jak automatycznie oczyszczać dysk ze zbędnych plików zapisu AutoCada?

AutoCad jest wspaniałym środowiskiem inżynierskim. Ma wiele zabezpieczeń naszej pracy, umożliwiające zarówno kopii zapasowych, logów, stylów etc. Między innymi, podczas pracy tworzy wiele dodatkowych plików, których po zakończeniu działań z programem sam automatycznie nie usuwa. Po dłuższej pracy w tym programie mamy, więc na dysku twardym mnóstwo zbędnej nam treści. W poradzie tej pokażę jak łatwo zwiększyć miejsce na dysku poprzez ustawienie automatycznego usuwania zbędnych plików AutoCada.

  • Komputer PC
  • Oprogramowanie Cad np. AutoCad
1

Kopie zapasowe AutoCada

Kopie zapasowe AutoCada W menadrach autcada i systemu operacyjnego Windows.

AutoCad zabezpiecza nas na wiele sposobów przed utratą włożonej w projekt pracy. Jednym ze sposobów jest tworzenie przy każdym autozapisie okresowym pełnej kopii pliku .dwg w postaci pliku o identycznej nazwie z rozszerzeniem .bak o identycznej wielkości jak oryginał. Kolejnym miejscem zapisu podobnego pliku w czasie pracy są pliki w katalogu głównym AutoCada .a$s. Każda operacja drukowania generuje plik "plot.log". Również definicja przypisania pisaków generuje nam pliki w katalogu /Plot Styles. Wszystkie te informacje multiplikują się w miarę tworzenia nowych opracowań, rysunków , aż baza całkowicie zbędnych plików osiąga pojemność dysku komputera.


2

Jakie sobie z tym poradzić?

Jakie sobie z tym poradzić? Przycisk w kształcie lejka ze strzałką na listwie poleceń Total Commandera to właśnie ikona dla polecenia.

Pliki w katalogu roboczym pozostające po pracy AutoCada możemy usuwać w miarę potrzeb na wiele sposobów.Opiszę tu jeden zabawny i modyfikowalny na inne programy.
Należy utworzyć w notatniku plik wykonywalny typu BAT np. jak poniżej:
czysc.bat
del *.bak
del *.tmp
del *.001
del *.dwl
del *.dwl2
del plot.logAby plik był widoczny w dowolnym katalogu na dysku jako polecenie systemowe wystarczy umieścić go w katalogu "C:\Windows\system32".


3

Jak to zautomatyzować?

Do automatyzacji warto zatrudnić program typu Total Commander. Posiada on możliwość tworzenia własnych ikon na liście poleceń i podłączania pod nie nowych poleceń.
W opcji "Konfiguracja" wybieramy POLECENIE ->"Zmień pasek narzędzi" i za pomocą opcji - >DODAJ dodajemy nowe polecenie "czysc.bat" definiujemy ikonę, a nazwę wpisujemy np. "CZYSZCZENIE" i mamy nowe polecenie dostępne do szybkiego wykorzystania.


4

Jak to działa?

Wybieramy w oknie Total Commandera interesujacy nas katalog i naciskamy Naszą ikonkę "Czyszczenie". Pojawia nam się na chwilę okno llini poleceń CMD i pliki się kasują z wybranego katalogu. I cieszymy się oryginałem pliku "nnn.dwg" oraz zwolnioną przestrzenią na dysku na kolejne opracowania.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.10.2013

Komentarze