Internet mobilny – jak można go wykorzystać w pracy i do nauki?

Co to jest internet mobilny? Kiedy i dlaczego warto z niego korzystać? Sprawdź, jakie zalety ma internet mobilny w domu i poza nim oraz na co zwrócić uwagę, żeby wybrać usługę, która będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom.

1

Internet mobilny – co to jest i jak go używać?

Internet mobilny – co to jest i jak go używać?

Internet mobilny jest usługą, która wykorzystuje infrastrukturę telefonii komórkowej, przede wszystkim sieć 4G, a niedługo także 5G. Do połączenia z siecią wystarczy, że włożysz kartę SIM od operatora do urządzenia, które odbiera sygnał.Są to między innymi:

 • smartfony lub tablety;

 • laptopy z gniazdem na kartę SIM;

 • modemy LTE wielkości pendrive’a podłączane do laptopa przez USB,

 • routery na baterie lub zasilane sieciowo.Większość tych urządzeń (routery, modemy LTE z funkcją routera, smartfony i tablety) potrafi utworzyć hotspot sieci Wi-Fi, z którą mogą połączyć się też inne sprzęty.


2

Nie tylko do domu – internet mobilny możesz zabrać wszędzie

Rzecz jasna możesz korzystać z internetu mobilnego w domu, ale jego największą zaletą jest – jak sama nazwa wskazuje – mobilność. Usługa przyda Ci więc, zwłaszcza jeśli dużo podróżujesz i często jesteś w ruchu.Internet mobilny możesz wykorzystać do pracy, nauki czy rozrywki na przykład podczas:

 • wyjazdu służbowego lub urlopu;

 • krótkiego wypadu za miasto;

 • podróży pociągiem, autobusem albo samochodem;

 • pobytu w parku, kawiarni czy innym miejscu publicznym.


3

Dobry i tani internet mobilny – jakie jeszcze może mieć zalety?

Przy wyborze internetu mobilnego najważniejsze jest:

 • ile kosztuje gigabajt danych;

 • jaką liczbę GB masz do wykorzystania miesięcznie;

 • jaki jest zasięg internetu mobilnego i prędkość transferu u danego operatora.Na atrakcyjność oferty mogą jednak wpływać także inne czynniki. Na przykład w tanim internecie mobilnym w nju mobile (sprawdź: https://www.njumobile.pl/oferta/internet-mobilny) z czasem gigabajtów jest coraz więcej, a cena nie rośnie. W ofercie za 29 zł miesięcznie na start masz 40 GB, po pół roku już 80 GB, po roku – 100 GB – a po 2 latach aż 120 GB.Nju internet mobilny to także umowa, którą możesz wypowiedzieć w każdej chwili. Rozwiązanie jest też idealne dla osób, które potrzebują przenośnego dostępu do sieci co jakiś czas – na przykład podczas podróży i wyjazdów – lecz nie chcą ponosić stałych kosztów usługi. W nju za internet mobilny nie płacisz, jeśli z niego nie korzystasz.


4

Kiedy internet mobilny jako domowy to dobry wybór?

Coraz więcej osób kupuje też internet mobilny do domu, jako alternatywę dla sieci stacjonarnej, a nie tylko jej uzupełnienie. Kiedy takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie dobrze?Internet mobilny jako domowy będzie dobrym wyborem, jeśli na przykład często zmieniasz miejsce zamieszkania, wynajmujesz lokal albo mieszkasz w akademiku. Dostęp do sieci możesz wtedy w każdej chwili zabrać ze sobą, w przeciwieństwie do długoterminowej umowy na internet stacjonarny.Tani internet mobilny do domu jest też opłacalnym wyborem, jeśli na co dzień nie korzystasz z sieci bardzo intensywnie. Przed zakupem spróbuj jednak oszacować, czy wystarczy Ci dostępna w ofercie liczba GB.Wreszcie, „domowy” internet mobilny to zdecydowanie najlepsze wyjście, jeśli w Twoim miejscu zamieszkania nie jest dostępny internet światłowodowy. Starsze łącza kablowe mogą wcale nie być szybsze niż sieć 4G LTE a są mniej wszechstronne.


Dodaj komentarz

 1. Zaloguj się:
 1. 11.10.2020

Komentarze