Co to jest urządzenie refurbished?
Świat handlu rządzi się swoimi prawami. Jednym z nich jest ograniczenie strat i minimalizacja kosztów. Sposobem na ich znaczne ograniczenie jest wprowadzenie do wtórnego obiegu przedmiotów ze zwrotów sklepowych. Generalnie niezadowolony klient zwraca nie w pełni sprawny fabrycznie, nowy produkt do sklepu. Sklep nie ma możliwości jego naprawy, więc sprzedaje go jako zwrot, firmie zajmującej się późniejszą jego dystrybucją. Końcowy nabywca przedmiotu przy odrobinie znajomości techniki i zdolności manualnych może nabyć nowy przedmiot ze zwrotu i naprawić go. Dostaje ten przedmiot w bardzo okazyjnej cenie.
- • Dostęp do sieci Internetowej
- • Znajmość firm zajmujących się refurbishmentem
Dlaczego to działa?
Refurbishment działa, bo praca serwisu i części zamienne kosztują. Każdy przedmiot ze zwrotu, który musiałby podlegać naprawie straciłby znaczącą część zysku z swojej wartości sklepowej, przynosząc stratę. Nie, nie mówimy tu o amatorskich próbach naprawy urządzeń w stylu "polskim", "rosyjskim" - część po części. Mam na myśli "profesjonalny" serwis zachodni, który wymienia gotowe moduły, firmware etc.
Refurbishment a ekologia
Zwroty sklepowe to właściwie, dla sieci sklepów, śmieci - i to często drogie śmieci elektrotechniczne. Stopień uszkodzenia urządzeń podlegających potraktowaniu jako zwrot, z góry zakłada, że nie ma widocznych uszkodzeń mechanicznych, brakujących części czy podzespołów. Inaczej może nie zostać zaklasyfikowany jako zwrot. Więc z samej definicji taki przedmiot posiada dla amatora serwisanta znaczący potencjał. Można go naprawić i zmniejszyć w ten sposób stertę śmieci na śmietniskach.
Czy zawsze się uda?
Niestety, nie zawsze zakup przedmiotu zakwalifikowanego jako refurbished jest opłacalny. W przypadku elektroniki problem pojawia się wśród urządzeń z elektroniką, wykonaną w "jednorazowy" sposób. Układy scalone na płycie PCB zalane żywicą nie nadają się do naprawy. Nie można ich zdemontować.
Nieświecący wyświetlacz LCD, tylko pozornie nadaje się do wymiany. Jego uszkodzenie mogło bowiem uszkodzić elektronikę sterującą, a ta często jest trudno osiągalna.
Brak zasilania w urządzeniu może oznaczać uszkodzenie bezpiecznika, ale równie dobrze uszkodzenia tranzystorów, uzwojeń transformatora.
Sposoby na uszkodzenie elektroniki przez niedoświadczonych użytkowników są tak rozległe, że trudno jest prognozować jak rozległa może być awaria.
Czy warto zainteresować się ofertą firm refurbishmentu?
Zależy od grupy produktów, które są oferowane. Bluzka z niewielką dziurą może być zacerowana za przysłowiową złotówkę. Duża część chińskiej elektroniki okablowana jest przewodami o niskiej zawartości miedzi, bardzo łamliwymi, które często ulegają zwyczajnemu urwaniu. Posiadając umiejętność otwierania obudów urządzeń, minimalny warsztat elektroniczny i umiejętność lutowania, naprawa takich uszkodzeń jest trywialna.
Osobiście nie polecam zakupu na tym rynku szczególnie wyrafinowanej elektroniki, o wysokim stopniu komplikacji, urządzeń z uszkodzonymi akumulatorami i wyświetlaczami.
Natomiast warto pokusić się o zakup urządzenia wykazującego objawy zimnego lutu, gdyż po usunięciu usterki, będzie ono działać jeszcze wiele lat.
Dodaj komentarz