Jaki topnik do mosiądzu?

Topniki są dość drogie w zakupie. Rewelacyjny topnik można zrobić sobie samemu. Jak w domowych warunkach zrobić naprawdę tani topnik do mosiądzu?

  • Wazelina techniczna. Węglan sodu.
1

W czym przechowywać topnik?

W czym przechowywać topnik? Nośnik topnika

Topnik możemy przechowywać w pudełku po kremie, tubce aluminiowej lub w strzykawce. Wszystko zależy do sposobu podawania topnika do miejsca lutowania. Wygodne jest wyciskanie masy wprost ze strzykawki. Można też zanurzyć detal w pudełku pełnym topnika.


2

Nośnik topnika

Nośnik topnika Główny składnik topnika.

Świetnym nośnikiem topnika jest wazelina techniczna. Jej konsystencja oraz łatwość odparowania pozwala szybko pozbyć się jej z miejsca lutowania. Topnik zawieszony w wazelinie nie wilgotnieje i można przechowywać go tak długo, aż wazelina nie straci swoich właściwości.


3

Główny składnik.

Głównym składnikiem naszego niedrogiego topnika jest węglan sodu. Źródłem związku może być piekarnicza soda oczyszczona, soda do prania lub podobne środki. Dobrze jest sodę dodatkowo rozetrzeć w moździerzu. Proszek mieszamy z wazeliną do uzyskania możliwie gęstej papki lub żelu. Taki topnik ma właściwości regenerujące, łatwo usuwa tlenki z powierzchni i stosunkowo długo pozostaje w miejscu podania lutu. Niestety po wykonaniu lutowania topnik trzeba usunąć, gdyż węglany z wodą mogą tworzyć środowisko kwaśne.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.10.2019

Komentarze