Jak zrobić własną polerkę z wykładziny dywanowej?

Proces polerowania jest końcowym etapem nadawania gładkości różnym elementom. Można do tego celu wykorzystać fabryczne tarcze polerujące. Można też zrobić własne narzędzie bardzo niskim kosztem.

  • Filc, flanela.
  • Śrubka M3 o długości 3-4 cm.
  • Nakrętka M3
  • Blaszki z baterii R6 dolne.
1
Tarczka polerska i miniwiertarka ułatwia polerowanie. Tarczka polerska i miniwiertarka ułatwia polerowanie.

Do wykonania tarczy polerującej potrzebujemy kawałka filcu lub flaneli. Trwalsza będzie tarcza z filcu, ale poniższy opis pasuje też do tarcz z flaneli o dużo większej ilości warstw. Źródłem filcu może być dolna warstwa wykładziny dywanowej, podstawa. Odcinamy ją ostrym nożem od tkaniny i sprawdzamy, czy nie pozostały jakiekolwiek warstwy kleju lub zanieczyszczeń. Gotowy filc tniemy na równe kwadraty o wymiarze boku równym średnicy przyszłej tarczy.


2
Tarczka filcowa na wiertarce. Tarczka filcowa na wiertarce.

Z blaszki spodniej od baterii R6 robimy podkładki górną i dolną wiercimy otwór na śrubkę M3, np. wkrętakiem płaskim. Podkładamy podkładkę i w stosie filcowych kwadratów wiercimy otwór wkrętakiem. Nadziewamy warstwę po warstwie i nakładamy drugą podkładkę z blaszki z baterii. Zakładamy podkładkę sprężystą i nakręcamy nakrętkę M3 oraz drugą do skontrowania połączenia. Jeśli jest taka potrzeba końcówkę śrubki pozbawiamy gwintu.


3

Zaciskamy nakrętki do momentu uzyskania ścisłego przylegania kolejnych warstw filcu do siebie. Gotowy zaciśnięty plik kwadratów z filcu stopniowo zaokrąglamy do formy kółka, przycinając filc nożyczkami.
Resztę wymiaru uzyskamy używając narzędzia.
Teraz mocujemy ośkę w uchwycie miniwiertarki ustawiamy możliwie nie wysokie obroty. Na początek warto wyrównać tarczę na szorstkiej powierzchni np. kawałku cegły.Teraz do obracającej się tarczy zbliżamy kostkę pasty polerowniczej brązowej lub zielonej i możemy polerować nasze ulubione powierzchnie,


4

Naprawa tarczy lub wymiana na nową to poprostu wymiania elementów z filcu, reszta jest wciąż do wykorzystania.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Polerowanie daje wspaniałe efekty nawet przy mocno zarysowanych elementach.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.05.2013

Komentarze