Jak zrobić wiertło o dowolnym rozmiarze do wiercenia w metalu?

W warsztacie często trzeba improwizować. Na przykład wyzwaniem są otwory o nietypowej średnicy lub głębokości. Poniżej opiszę prostą możliwość stworzenia sobie właśnie takiego nietypowego wiertła na wymiar. Jak to zrobić? Przeczytajcie.

  • Stare tępe lub uszkodzone wiertła do metalu.
  • Szlifierka ala "Dremel". Tarcza korundowa lub diamentowa.
1

Nasz materiał wyjściowy.

Nasz materiał wyjściowy. Materiał uszkodzonego wiertła jest doskonały do wykonania nowego o oczekiwanym wymiarze.

W każdym warsztacie z czasem nazbiera się duża ilość tępych lub ułamanych wierteł.
Czas z nich skorzystać do stworzenia nowego wiertła.
Pierwszym krokiem jest ponowne zaostrzenie naszego wiertła na szlifierce. Kąty ostrzenia zależą od materiałów w których będziemy później wiercić. Dla stali wymagany kąt wierzchołkowy to 118° lub 135°. Przy kącie 118° ostrzenie jest stożkowe, zaś dla wierteł o kącie wierzchołkowym 135° dwuścinowe, czyli krzyżowe.
Zaostrzone wiertło jest gotowe do procedury kalibracji.


2

Grube wierło do cienkiego.

Ostre wiertło możemy teraz zamontować w głowicy wiertarki lub wkrętarki. Na szlifierce montujemy tarczę korundową lub diamentową. Wiertarkę warto zamontować w uchwycie lub improwizowanym uchwycie z paska do stołu. Za pomocą opaski Velcro ustalamy obroty na przycisku wiertarki. Procedura doprowadzania do średnicy jest podobna jak praca z tokarką. Naszym nożem jest tarcza szlifierki obracająca się z dużo wyższą prędkością niż wiertło.


3

Kształt końcowy wierła.

Pomniejszanie średnicy należy wykonywać współosiowo do momentu uzyskania oczekiwanej średnicy wiertła. Wadą takiej metody jest utrata kanału odprowadzania wióra, ale mamy wiertło do wiercenia w małych głębokościach. Możemy zachować szerszą część wiertła do wykonania stożka na łeb wkręta.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.10.2022

Komentarze