Jak zrobić wiertło o dowolnym rozmiarze do wiercenia w metalu?
W warsztacie często trzeba improwizować. Na przykład wyzwaniem są otwory o nietypowej średnicy lub głębokości. Poniżej opiszę prostą możliwość stworzenia sobie właśnie takiego nietypowego wiertła na wymiar. Jak to zrobić? Przeczytajcie.
- • Stare tępe lub uszkodzone wiertła do metalu.
- • Szlifierka ala "Dremel". Tarcza korundowa lub diamentowa.
Nasz materiał wyjściowy.
W każdym warsztacie z czasem nazbiera się duża ilość tępych lub ułamanych wierteł.
Czas z nich skorzystać do stworzenia nowego wiertła.
Pierwszym krokiem jest ponowne zaostrzenie naszego wiertła na szlifierce. Kąty ostrzenia zależą od materiałów w których będziemy później wiercić. Dla stali wymagany kąt wierzchołkowy to 118° lub 135°. Przy kącie 118° ostrzenie jest stożkowe, zaś dla wierteł o kącie wierzchołkowym 135° dwuścinowe, czyli krzyżowe.
Zaostrzone wiertło jest gotowe do procedury kalibracji.
Grube wierło do cienkiego.
Ostre wiertło możemy teraz zamontować w głowicy wiertarki lub wkrętarki. Na szlifierce montujemy tarczę korundową lub diamentową. Wiertarkę warto zamontować w uchwycie lub improwizowanym uchwycie z paska do stołu. Za pomocą opaski Velcro ustalamy obroty na przycisku wiertarki. Procedura doprowadzania do średnicy jest podobna jak praca z tokarką. Naszym nożem jest tarcza szlifierki obracająca się z dużo wyższą prędkością niż wiertło.
Kształt końcowy wierła.
Pomniejszanie średnicy należy wykonywać współosiowo do momentu uzyskania oczekiwanej średnicy wiertła. Wadą takiej metody jest utrata kanału odprowadzania wióra, ale mamy wiertło do wiercenia w małych głębokościach. Możemy zachować szerszą część wiertła do wykonania stożka na łeb wkręta.
Dodaj komentarz