Jak zrobić tani skrobak do glonów do akwarium?

Sprzęt akwarystyczny to wiele bezcennych urządzeń technicznych. Część z nich można wykonać samemu. Skrobak jest przykładem prostego urządzenia do usuwania glonów z powierzchni przedniej szyby akwarium w celu poprawienia estetyki i widoczności jego mieszkańców. Jak go zrobić?

  • Plastikowawa łyżeczka lub miarka do leków z rączką o ostrej krawędzi najlepiej z polipropylenu
  • Rurka PCV lub PE fi 6-10 mm
  • Źródło ciepła np. suszarka
  • Pistolet z klejem na gorąco PE
1

Jak oskrobać szybę z glonów nie niszcząc jej powierzchni?

Jak oskrobać szybę z glonów nie niszcząc jej powierzchni? Elementy do budowy skrobaka.

Szyba akwariowa jest dość delikatna zastosowanie do jej skrobania metalowych skrobaków powoduje liczne zadrapania i rysy. Warto wykonać sobie prosty skrobak do glonów z łyżeczki polipropylenowej i uchwytu z rurki PCV lub PE. Najlepiej do tego celu nadaje się miarka do mleka w proszku dla niemowląt lub łyżeczka miarowa do lekarstw.


2

Konstrukcja skrobaka

Konstrukcja skrobaka Skrobak do szyb z bezpiecznym ostrzem z plastiku.

Krawędź łyżeczki możemy dodatkowo zaostrzyć nożem łamanym do papieru ścinając jej brzeg pod kątem 20-30°. Uchwyt łyżeczki przedłużamy za pomocą rurki PCV lub PE do długości pozwalającej swobodnie manewrować urządzeniem w akwarium powyżej powierzchni wody. Miejsca nałożenia rurki na uchwyt łączymy klejem polietylenowym na gorąco. Długie ramie i ostra plastikowa krawędź pozwalają na swobodne manewrowanie skrobakiem w akwarium. Ramie łyżeczki należy zakrzywić przy użyciu gorącego powietrza tak, aby zwiększyć siłę nacisku na szybę.


3

Kształt szyby akwarium a sposób zaostrzenia łyżeczki

Standardowe akwarium mają szyby proste prostopadłościenne. Jednak część akwarium posiada przednie szyby zakrzywione łagodnie łukowato. Jeszcze innym typem akwarium ją kule lub walce. W zależności od posiadanego kształtu akwarium warto jest nadać ostrzu skrobaka lekko obły kształt taki, aby po przyciśnięciu do krzywizny szyby w jednym ruchu zeskrobać jak najwięcej glonów.


4

Czyszczenie szyby

Gotowe narzędzie warto przez chwilę wyparzyć we wrzątku i zdezynfekować. Pracę zaczynamy od powierzchni wody skrobiemy z góry na dół tak, aby kontrolować pasek po pasku całą powierzchnię szyby. Efekt jest dobrze widoczny przy włączonym oświetleniu akwarium lub lampce świecącej z tyłu akwarium.
Czysta pozbawiona glonów szyba pokaże nam, że z wodą w akwarium wcale nie jest tak źle. Zeskrobane glony stanowią doskonały pływający pokarm dla takich rybek jak gupik, mieczyk czy molinezja, a nie zjedzone osiądą na filtrze.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.11.2013

Komentarze