Jak zrobić precyzyjny nożyk do cięcia ze zużytych ostrzy łamanego noża do papieru?

Nóż do papieru z łamanymi ostrzami jest wynalazkiem na miarę czasów. Jego projekt jest prosty i nie wymaga ostrzenia wystarczy wysunąć część ostrza i odłamać jego odcinek. Niespodzianką jest to, że tak naprawdę stępił się tylko wierzchołek ostrza, a cała pozostała krawędź wciąż jest nadzwyczajnie ostra. Jak można ten ułomek wykorzystać do budowy własnego nożyka precyzyjnego?

  • Ułamane ostrza noża do papieru
  • Stara obsadka od jednorazowego długopisu.
  • Kawałek blachy stalowej
  • Cążki płaskie do ukształtowania uchwytu ostrza.
1

Nasz mały bohater.

Nasz mały bohater. Po użyciu noża łamanego pozostają nam takie ułomki ostrza. Świetny skalpel precyzyjny.

Ułamane ostrze stanowi pod względem kształtu równoległobok. Jedna krawędź jest ostra pozostałe trzy są płaskie o grubości ostrza. Ułomek nie jest duży, ale jego cześć można ukryć w oprawce. Co ciekawe wystarczy opasać tępą część ostrza i podeprzeć ukośną podstawą i mamy nasze ostrze zamocowane.


2

Uchwyt.

Uchwyt. Oprawka z pustej obudowy długopisu.

Kolejnym uratowanym od wyrzucenia elementem będzie oprawka jednorazowego długopisu, mazaka lub inna plastikowa rurka. Wskazane jest żeby była wykonana z PCV, ABS lub PC. Materiały te wspaniale obrabia się termicznie. Jednocześnie dotychczasowy długopis nadal będzie świetnie leżał w ręce z ostrzem zamiast końcówki piszącej.


3

Montaż.

Z paska blachy stalowej lub aluminiowej wykonujemy oprawkę ciasno obejmującą podstawę naszego ostrza do wysokości około 4 mm. Otwarty koniec rurki długopisu podgrzewamy do temperatury około 180-210°C i wtapiamy oprawkę z włożonym ostrzem. Plastik wokół oprawki kształtujemy za pomocą szczypiec tak, aby po ostygnięciu uzyskać ciasne połączenie z oprawką z blachy. Oprawka gniazdo powinno pozostać w uchwycie przy wyjmowaniu ostrza.


4

Użytkowanie

Nasze małe ostrze jest wymienne. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za pomocą mini szlifierki stworzyć sobie wiele wariantów ostrzy o różnych kształtach, kątach etc. Już aktualny kształt pozawala na pracę całej powierzchni ostrza, a więc możemy je wykorzystać do cięcia, skrobania, drapania itd. Nic również nie stoi na przeszkodzie żeby taki ostrze samodzielnie naostrzyć.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.04.2018

Komentarze