Jak zrobić płaski drut aluminiowy z nakrętki?

Czasem szybko potrzebujesz kawałka drutu do usztywnienia klejonego przedmiotu, figurki lub do połączenia jakiejś uszkodzonej części. Jednak skąd go wziąć? Poszukaj aluminiowej nakrętki z butelki po soku, napoju alkoholowym lub podobnej i przeczytaj tą poradę.

  • Nakrętka aluminiowa ze szklanej butelki
  • Nożyczki do paznokci lub małe nożyczki do papieru.
1
Nakrętka aluminiowa a jakby troszkę inna. Nakrętka aluminiowa a jakby troszkę inna.

Nakrętka aluminiowa to nic innego jak kawałek blachy aluminiowej wytłoczonej w kształt walca z jedną podstawą. Właśnie tą właściwość wykorzystamy do wykonania odcinka płaskiego drutu lub szerszej aluminiowej taśmy. Nakrętka jest często lakierowana, więc drut jest dodatkowo zabezpieczony na głównej powierzchni lakierem.


2

Zaczynamy od wygładzenia gwintu nakrętki nadają się do tego płaskie szczypce, moneta 50 groszowa lub klucze. Kładziemy nakrętkę na bocznej walcowej powierzchni i miażdżymy wytłoczony gwint, aż uzyskamy możliwie równą powierzchnię walcową.


3

Teraz bierzemy nożyczki do papieru, nożyczki do paznokci lub inne narzędzie o podobnych właściwościach i zaczynając od brzegu nacinamy nakrętkę poziomo cały czas ją obracając i starając się zachować możliwie stałą szerokość ciętego odcinka. W zależności od głębokości cięcia uzyskujemy coś w rodzaju cienkiego płaskiego drutu lub szerszej płaskiej taśmy. Po dotarciu do dna nakrętki pozostaje nam jeszcze fajny kawałek blaszki aluminiowej do innych zastosowań.


4

W kolejnym kroku w zależności od zastosowania drutu możemy go wyprostować i wygładzić monetą lub kawałkiem drewna albo zachować spiralny kształt. Jeśli zależy nam na gładkich krawędziach można je opiłować papierem ściernym.
Aluminium jest miękkie, ale całkiem wytrzymałe na rozciąganie. Z jednej nakrętki można uzyskać odcinek 20-30 cm drutu płaskiego lub 15-20 cm płaskiej blaszki o szerokości 3-4 mm. Taki materiał świetnie się nadaje do wzmacniania zabawek choinkowych, łączenia uszkodzonych elementów na czas klejenia na ścisk lub jako elektroda do lutowania aluminium.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Potrzeba matką wynalazków


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.11.2012

Komentarze

ciekawy pomysł

Ostatnio zmieniony: 2012-11-28 21:53:09