Jak zrobić pasek z niklowanej blachy stalowej z baterii AA?

Blacha niklowana jest wygodnym materiałem dla majsterkowiczów. Może mieć szereg zastosowań do łączenia elementów, pakietów baterii etc. Świetnie nadaje się również jako źródło niklu do produkcji własnej katody niklowej i niklowania za jej pomocą. Jak można uzyskać różne odcinki blachy z typowej baterii AA?

  • Bateria alkaiczna AA - LR6.
  • Szablon na papierze samoprzylepnym.
  • Nożyczki do paznokci :).
1

Bateria to walec.

Bateria to walec. Naklejenie takiego szablonu na ściankę boczną baterii pozwala na uzyskanie paska blachy niklowanej.

Aby uzyskać żadany długi pasek blachy wystarczy w specyficzny sposób rozwinąć ściankę boczną baterii. Ułatwi to zaprojektowany zestaw szablonów. Z baterii zdejmujemy etykietę i naklejamy nasz szablon. Od brzegu nacinamy wzdłuż linii cały czas obracając naszą baterię. Po dotarciu do końca mamy paski 5, 7, 12, 15 mm do wykorzystania w dowolny sposób. Sama powierzchnia rozwinięta da nam pasek o szerokości 41 mm x 46 mm.


2

Co z resztą baterii.

Uwaga! Bateria alkaiczna zawiera ług potasowy KOH wszelkie prace należy wykonywać w rękawicach gumowych. Nie wolno jej wyrzucać do śmieci.
Wodorotlenek potasu można wykorzystać, ale jest silnie zanieczyszczony.
Zewnętrzna warstwa to mieszanina sadzy i tlenku manganu, czasem z dodatkiem soli srebra. Wewnętrzna to pasta zawierająca pył cynkowy.
W środku znajdziemy jeszcze pręt miedziany anody baterii +.


3

Blaszka uszczelka

Bateria alkaiczna to kubek z blachy stalowej niklowanej stanowiący elektrodę dodatnią i wtłoczona w denko w uszczelce blaszka ze stali nierdzewnej.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.12.2015

Komentarze