Jak zrobić niebanalne zdjęcia?

Z pewnością każdy fotograf ma czasem ochotę spróbować czegoś zupełnie nowego. Robienie zdjęć wbrew pozorom może być prawdziwą sztuką, a odrobina pomysłu oraz nieco zacięcia mogą dać niezapomniane efekty.

  • aparat fotograficzny - lustrzanka
  • obiektyw ze zmienną ogniskową np. 50 - 200 mm lub 70 - 300.
1

Podobnie jak wtedy, gdy chcemy uzyskać wrażenie ruchu na naszych zdjęciach będzie nam potrzebny tryb umożliwiający wybór przez nas długości czasu naświetlania. Jest on oznaczony na aparatach najczęściej literkami S bądź Tv ( więcej na ten temat znajdziesz również tutaj: http://www.zaradni.pl/porada/9231,jak_uzyskac_efekt_ruchu_na_fotografii_bez_uzycia_photoshopa ).


2
Impresja... Impresja...

Następnie wybieramy obiekt, który chcemy sfotografować, w naszym przypadku są to kwiaty oraz trampki. Do wykonania takiego zdjęcia będzie nam również potrzebny teleobiektyw ze zmienną ogniskową (w moim przypadku był to obiektyw pewnej firmy o ogniskowej 70 - 300 mm.). Zdjęcie zaczynamy robić na maksymalnym zbliżeniu i w trakcie realizacji ujęcia po prostu zmieniamy ogniskową obiektywu oddalając kadr. Efekty, mogą być niesamowite.


3

Przy wykonywaniu zdjęcia dużą rolę odgrywają takie czynniki jak czas naświetlania który ustaliliśmy (musi być na tyle długi, aby mieć czas na zmianę ogniskowej na obiektywie) a także ważna jest szybkość z jaką oddalamy kadr. Metoda ta wymaga wielu prób i często może skończyć się niepowodzeniem, aczkolwiek uzyskane efekty mogą okazać się bardzo ciekawe.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • przede wszystkim - nie zniechęcaj się po początkowych niepowodzeniach. Fotografia wydaje się być banalna, aczkolwiek wymaga cierpliwości


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.07.2012

Komentarze

fajne, warto wiedzieć

Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 13:46:58

Zdjęcia są najlepszą pamiątką i dokumentem wydarzeń z naszego życia. Często "pamiętają" o tym, o czym sami już zapominamy. A tak, jak mówisz nie warto się zrażać, nawet zawodowi fotografii nie są w stanie zrobić 100 naprawdę dobrych fotek pstrykając sto razy. A naprawdę dobre zdjęcia często robimy przez przypadek. Dlatego warto fotografować i cieszyć się wynikami swojej zabawy, zwłaszcza przy możliwościach, jakie dają nam obecnie dostępne aparaty i programy do obróbki :P

Ostatnio zmieniony: 2012-07-30 10:07:19

No no :D warto wiedzieć :D

Ostatnio zmieniony: 2012-07-18 13:44:11