Jak zrobić frez z zapalniczki?

Narządzia w warsztacie majsterkowicza to kosztowny wydatek. Potrzeba szeregu urządzeń do robienia otworów, łączenia, spawania. Ważnym urządzeniem w warsztacie jest pilnik, ale jeszcze ciekawszym frez, który można zamontować w miniwiertarce i wygładzać powierzchnie bez uciążliwego ręcznego szorowania. Prosty do wykonania frez opisuję w tym artykule.

  • Zapalniczka gazowa z kółeczkiem krzeszącym i kamieniem
  • Pilnik iglak
  • Miniwiertarka
  • Młotek
  • Imadełko lub kowadełko
  • Gwóźdź lub wkręt stalowy ze stali miękkiej.
1
Pusta zapalniczka! Można ją jeszcze wykorzystać. Pusta zapalniczka! Można ją jeszcze wykorzystać.

Do wytworzenia iskry zapłonu w zapalniczkach gazowych stosowane są dwie metody: piezoelektryczna i kółeczko krzesiwa z kamieniem. Do naszego celu będzie potrzebna zapalniczka z krzesiwkiem.


2

Tak się składa, że wykorzystano w jej konstrukcji dwa elementy, stalowe kółko z ząbkami podobnymi do pilnika i kamień do zapalniczek. Nas tym razem będzie interesowało kółeczko. Kółeczko posiada dwie nakładki z lekkiego stopu. Należy je wyciągnąć używając płaskoszczypów. Producenci stosują połączenie na wcisk. Otrzymujemy kółeczko z otworem w środku. Ten element będzie naszym ostrzem freza. Kółeczko jest wykonane ze stali narzędziowej i jest całkiem trwałe.
Czas na trzpień.


3

Do wykonania trzpienia świetnie nadaje się gwóźdź lub wkręt stalowy o średnicy nieco większej niż otwór w kółeczku z zapalniczki. Wykorzystując miniwieratkę i pilnik do metalu, będziemy toczyć nasz trzpień, aż do uzyskania wymiarów średnicy zbliżonej do otworu w kółeczku. Odcinek trzpienia do stoczenia powinien być o 1 mm dłuższy niż wysokość walca kółeczka. Stoczony odcinek powinien być możliwie prostopadły, a krawędź wyraźnie zaznaczona.


4

Teraz nabijamy kółeczko na trzpień pamiętając, żeby kierunek zębów był zgodny z przyszłymi obrotami frezu, czyli obracane w prawo zgodnie z ruchem wskazówek zegara kółeczko powinno drapać w palec.
Jeśli kółeczko wchodzi ciężko należy je nabić wykorzystując pustą metalową rurkę o średnicy wewnętrznej większej niż średnica otworu kółeczka. Po nabiciu na miejsce kółeczka. przystępujemy do nitowania łba trzpienia.


5

Nitowanie to prosty, ale czasochłony sposób trwałego połączenia kółeczka z trzpieniem. Należy oprzeć dolną krawędź trzpienia na imadle lub kowadle. Teraz młotkiem o masie około 0,5-1 kg, należy niezbyt mocno uderzać w wystający ponad kółeczko odcinek wytoczonego naddatku trzpienia. Uderzamy pod lekkim kątem rzędu 2-3° względem powierzchni cały czas zmieniając płaszczyznę uderzania. Już po kilkudziesięciu uderzeniach zacznie nam się kształtować łeb nitu. Teraz ściągnięcie kółeczka jest już prawie niemożliwe. Kolejnymi uderzeniami młotka kształtujemy obły kształt łba nitu jednoczśnie zabezpieczając kółeczko przed obracaniem się na trzpieniu. Po zakończeniu nitowania mamy gotowy frez.


6

Praca z takim frezikiem polega na zbliżeniu wirującej końcówki freza do materału boczną krawędzią. Ja wykorzystuje go na przykład do wygładzania powierzchni plastików po spawaniu. Świetnie nadaję się również do usuwania rdzy, czy wstępnej obróbki gabarytów detalu. I tak niskim kosztem mamy nowe narządzie w warszatacie za pomocą którego można będzie wytworzyć kolejne narzędzia.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Prosta metoda odzysku zużytych rzeczy, tu zapalniczki.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 16.06.2011

Komentarze

Super porada:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 18:43:38

Super porada:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 18:43:38

Niewiarygodne, naprawdę super

Ostatnio zmieniony: 2013-01-22 10:14:38

Twoje porady to taki realistyczny minecraft ;) A tak serio bardzo Cię podziwiam. Sam także dużo majsterkuję i wiem jak często trzeba stworzyć jakieś "profesjonalne" narzędzie z niczego.

Ostatnio zmieniony: 2012-10-25 00:15:40

Bardzo podoba mi się pomysł... w sumie taki frez jest uniwersalny wmiarę :D. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2012-04-10 22:02:09

Widać, że Twoje porady wypływają z pasji. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-04-10 20:17:46

świetnie spróbuje sobie coś takiego zrobić

Ostatnio zmieniony: 2012-03-06 11:44:16

Świetna sprawa :)

Ostatnio zmieniony: 2011-06-21 11:13:42