Jak zidentyfikować usłyszaną melodię/piosenkę?
Usłyszałeś w autobusie/galerii handlowej ciekawy utwór, ale nie wiesz, jak znaleźć jego tytuł? Jest wiele sposobów! Poniżej przedstawię w zarysie te, z których sama korzystam najczęściej.
- • słuch, głos, odrobina czasu, mikrofon, dostęp do Internetu
Sposób pierwszy: po tekście, z pomocą wujka G.
Jakiś nieznany utwór wywołuje u Ciebie szczególnie pozytywne wrażenia? Wsłuchaj się w słowa. Nieraz wystarczy jedno zdanie, by odnaleźć poszukiwaną melodię. Zapamiętany fragment tekstu wpisz w Google. Jeśli słowa są w obcym języku i masz co do nich wątpliwości, spróbuj kilku wersji. Ten sposób jest bardzo skuteczny, ale zdarza się, że tekst trudno wychwycić, zwłaszcza z hałaśliwego otoczenia.
Sposób drugi: nucenie.
Masz na tyle dobry słuch, by być w stanie powtórzyć zasłyszaną melodię, a w dodatku dysponujesz mikrofonem? Świetnie! Wejdź na stronę www.midomi.com. Kliknij przycisk "Click and sing or hum" i zanuć zapamiętany fragment(najlepiej >10s). Dla lepszego efektu możesz powtórzyć wyszukiwanie kilka razy. Jeśli dodatkowo chcesz pomóc w poszukiwaniach innym, załóż własne konto użytkownika i nagrywaj swoje wykonania piosenek, z którymi system wyszukujący porówna w przyszłości przechwycone próbki.
Sposób trzeci: nazwa stacji(i godzina emisji).
Tuż po piosence usłyszałeś dżingiel stacji radiowej? Wejdź na jej stronę internetową i sprawdź listę przebojów. Być może nieznany Ci tytuł reprezentuje właśnie ten utwór, którego szukasz? Odsłuchaj załączony fragment, korzystając z przycisku obok pozycji lub znajdź kawałek na Wrzucie,YouTube, itp. Jeśli słysząc utwór przypadkiem spojrzałeś na zegarek, wykorzystaj stronę www.odsluchane.eu. Odpowiedni formularz, uwzględniający godzinę i nazwę stacji radiowej znajdziesz w zakładce "Wyszukiwarka utworów".
Sposób czwarty: kto pyta, nie błądzi.
Wiesz cokolwiek na temat zasłyszanej piosenki? Fragment tekstu, melodii(swoje nucenie możesz nagrać i pokazać innym za pośrednictwem www.vocaroo.com-polecam!), jakieś skojarzenie? Przedstaw posiadane informacje na dowolnym portalu z pytaniami i odpowiedziami(tu warto wspomnieć rozpoznajemy.pl). Bardzo prawdopodobne, że zdobędziesz od użytkowników co najmniej wskazówki.
Sposób piąty: aplikacje.
Oczywiście możesz skorzystać z programów do rozpoznawania muzyki. Przykład na PC-Tunatic. Na telefonie z Androidem, Symbianem, iOs'em(iPhone), Windowsem Phone czy Blackberry zadziała Shazam, a SE oferuje usługę TrackID. Uwaga: zanim skorzystasz z programów na komórki i smartfony, zdobądź informacje co do opłat za połączenie z Internetem, bo wiele aplikacji mobilnych go wymaga.
Udanych poszukiwań!
• Przeczytaj teraz:
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2011-09-08 21:59:25
Dodaj komentarz