Jak zbudować elektryczną zabawkę zręcznościową?

Jeżeli dzieci nie chcą się bawić swoimi zabawkami, przeczytaliście im już wszystkie książki z biblioteczki, bajki animowane wychodzą wam już bokiem, to może czas aby skonstruować coś zaskakującego? Wystarczy bateryjka, żaróweczka, druciki i pudełko po butach. Kilka godzin zabawy zapewnione.

  • bateryjka - właściwie dowolna, choć najlepiej mieć taką płaską lub z zatrzaskami, żeby łatwo przymocować przewody
  • żaróweczka - może być wymontowana z latarki
  • kilka kabelków
  • elastyczny drucik przewodzący prąd
  • taśma klejąca
1
Można użyć żaróweczki z latarki. Pobrane z stock.xchng Można użyć żaróweczki z latarki. Pobrane z stock.xchng

W pokrywce pudełka na buty robimy dwa otwory po przeciwnych stronach. Przez nie przewleczemy drut, który będzie "torem przeszkód". Kolejny otwór w którym oprawimy żaróweczkę. Oraz ostatni otworek, przez który przewleczemy kabelek.


2
Pobrane z stock.xchng Pobrane z stock.xchng

Przygotowujemy dwa kawałki drutu jeden długości koło 20 centymetrów, drugi koło 60 centymetrów. Krótszy zaginamy na jednym końcu w pętelkę, jego drugi koniec łączymy z kabelkiem. Dłuższy wyginamy w różne fantazyjne kształty tak aby nie stykał się sam ze sobą i jego jeden koniec również łączymy z innym kabelkiem. Pętelkę nawlekamy na dłuższy drut.


3
Niezbędny atrybut każdego majsterkowicza. Pobrane z stock.xchng Niezbędny atrybut każdego majsterkowicza. Pobrane z stock.xchng

Kabelki przewlekamy przez odpowiednie otwory w pokrywce. Tor z drutu przymocowujemy taśmą klejącą. Podobnie robimy z żaróweczką. Kabelek prowadzący od dłuższego drutu łączymy z żaróweczką, drugi kabelek idący od żaróweczki łączymy z bateryjką.


4
Pobrane z stock.xchng Pobrane z stock.xchng

Kabelek idący od pętelki łączymy z drugim zaciskiem bateryjki. Teraz gdy druty się zewrą, obieg się zamknie i żaróweczka zaświeci.


5

Zabawa polega na przeciągnięciu pętelki od jednego końca toru przeszkód do drugiego bez "skuchy". Na tej podstawie można organizować dowolne zawody a nawet sztafetę dla całej rodziny!


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Jeżeli dzieci będą brać udział w konstruowaniu napewno nauczą się czegoś nowego o elektryczności.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.02.2011

Komentarze

Diody LED to ciekawy temat na cały artykuł. Ta sama bateria obciążona żarówką będzie pracować z 10 razy krócej niż obciążona diodą LED. Po za tym umiejętnie zasilona dioda będzie pracować prawie wiecznie:).

Ostatnio zmieniony: 2011-03-03 12:20:32

@jdsoul Trafna uwaga! Co ciekawe, byłem ostatnio w Castoramie i nie mogłem znaleźć małych żaróweczek z gwintem. Jest za to duży wybór różnych diod.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-02 13:57:27

Ciekawe, nie powiem nie powiem. Warto byłoby dopasować napiecie żarówki do napięcia baterii, inaczej albo żaróweczka się szybko przepali albo bateria gwałtownie rozładuje :) Latarki pracują na żarówkach 1,5 , 3 , 4,5 V, a proponowana bateria daje aż 9V. Jednak nic straconego rezystor 50 OHM w szereg ocali żarówkę i pozwoli popracować baterii chwilkę dłużej.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-03 12:21:39