Jak założyć zespół muzyczny?

No więc chciałem się podzielić doświadczeniem, ponieważ ostatnio powstaje dużo zespołów ale niewiele z nich wie jak się szybko wypromować na scenie lokalnej. Zapraszam do zapoznania się z poradnikiem.

  • Ludzie z pasją muzyczną, niekoniecznie umiejący grać na instrumentach... zawsze można się nauczyć
  • Sprzęt na początek
  • Bardzo dużo chęci
1
Źródło: sxc.hu Źródło: sxc.hu

Po pierwsze jeżeli nie masz składu poszukaj w okolicach ludzi, którzy pasjonują się muzyką i grają na podobnym poziomie. Niełatwo grać z ludźmi nie umiejącymi grać, lub ludźmi którzy mają umiejętności o dużo przerastające twoje.


2

Poszukaj sobie salki prób. Może to być świetlica, garaż, jeżeli kogoś stać także profesjonalna sala prób.


3

Oczywiście na takiej sali trzeba mieć sprzęt. O to niestety trzeba zadbać i wyłożyć troszkę pieniędzy. Na początek na wzmacniacze, mikser i mikrofony wystarczy 2000 zł. Oczywiście można też pożyczyć sprzęt od innych zespołów, grających na danej sali jeżeli takowe grają, ale na dłuższą metę robi się to uciążliwe i niewygodne dla obu stron.


4

Jeżeli masz już wszystko co zostało wymienione powyżej na początek warto nauczyć się grać zespołem 5-7 coverów, aby się zgrać i wtedy zacząć tworzyć własne kawałki.


5

Pora zacząć myśleć o koncertach. Poszukaj czy w okolicach nie ma jakichkolwiek festiwali, na początek najlepiej małych, aby trema nie zżarła przed koncertem, ew. można grać po klubach. Nie spodziewaj się, że na tym etapie zaczniesz zarabiać jakiekolwiek pieniądze. Jeżeli grasz za piwo lub koszt dojazdu to już jest dobrze. Pchaj się na wszystkie możliwe imprezy!


6

Dobrze jest założyć sobie stronę zespołu: np.MySpace, Facebook.


7

Nagrajcie demo i starajcie się rozdawać na różnych koncertach!


8

Wtedy już powinniście dojść do celu podanego w tytule porady, warto pomyśleć czy grać dalej czy zająć się czymś innym. Pamiętaj to co przeżyłeś nikt Ci nie zabierze!!! :)


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • Mój zespół po około roku zaczął dobrze funkcjonować, nie obiecuję że z każdym zespołem tak będzie

  • Myślę że po takim czasie i na wmiarę normalnym poziomie można zacząć brać się za materiał na pierwszą płytę, lecz nie wyobrażaj sobie, że będzie się sprzedawała w milionach egzemplarzy.

  • Nie musisz sztywno stosować się do porad podanych wyżej. Równie dobrze można kupić sprzęt za 500 zł i grać w czyimś domu :D


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 22.04.2012

Komentarze