Jak zagrać dźwięk techniką hammer-on - gitara ?

Wiele osób zastanawia się co znaczą niektóre dziwne znaczki w zapisie tabulatury gitarowej . Oprócz cyfr informujących nas o tym , które progi docisnąć , można spotkać też i litery . Dzisiaj zajmiemy się techniką hammer-on najczęściej w tabulaturze oznaczaną literą h

  • Gitara
1
przykład zapisu przykład zapisu

Po pierwsze . Jak to wygląda ? W zapisie tekstowym spotykanym w książkach i na stronach internetowych zapisywane jest to np. w taki sposób "5h7" gdzie 5 to próg który musimy docisnąć , h to opis techniki , którą musimy użyć , a 7 to próg który musimy uderzyć . O reszcie znaczków ze zdjęcia napiszę później ;)


2

Istnieje jeszcze druga metoda zapisu najczęściej używana w programach gitarowych mających wspomagać naukę gry . Jest to dokładnie ta sama technika , tylko w zapisie został użyty łuk łączący dwa dźwięki .


3

No i przechodzimy do konkretów , czyli jak to zagrać :
Bardzo prosto . Łapiemy lewą ręką jakiś próg na dowolnej strunie ( można poćwiczyć hammer-on z zamieszczonych zdjęć ) , uderzamy kostką ( lub palcem ;) ) w strunę i następnie palcem lewej ręki uderzamy w kolejny dźwięk umieszczony w zapisie ( w przykładach wygląda to tak , że łapiemy strunę na 5 progu palcem wskazującym , uderzamy ją normalnie kostką i palcem serdecznym lewej ręki , jednocześnie cały czas trzymając palec wskazujący na 5 progu ,uderzamy w 7 próg ) . Palec musi uderzyć szybko i pewnie , bo inaczej dźwięk nie będzie dobrze brzmiał . Ogólnie technika ta jest prosta , wymaga tylko ćwiczeń ;)

Powodzenia .


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 14.07.2010

Komentarze