Jak zacząć pisać książkę?

Pisanie to nie tylko zajęcie dla humanistów, może to robić każdy kto pragnie się rozwijać i poszerzać horyzont. Daje to wiele satysfakcji, gdy nasza historia wraz z każdym nowym zdaniem nabiera coraz więcej wyrazistości. Pozwala też rozwinąć zdolności nie tylko pisarskie ale także słownictwo i zdolność dyplomatyczne, ułatwiając kontakty między ludzkie.

1
Źródło zdjęcia: http://www.sxc.hu/photo/885250 Źródło zdjęcia: http://www.sxc.hu/photo/885250

Uwierz w siebie.
Na sam początek musimy uwierzyć, że jesteśmy to tego zdolni, wiadomo wymaga to samo motywacji i determinacji, ale każdy może to zrobić. Trzeba więc zadać sobie pytanie, dlaczego chcemy zacząć pisać. Czy po naszej głowie chodzi pomysł na wspaniałą książkę? Czy jest to po prostu nasze marzenie, które nie daje nam spokoju? Czy też może samorozwój? Musimy po prostu znaleźć przyczynę dla której chcemy to zrobić, aby nasza motywacja nie znikła już na samym początku i przypominać ją sobie zawsze, gdy tracimy determinacje. Najlepiej aby nie stracić chęci do pisanie, należy podeści do tego jak do zabawy lub hobby.


2

Wena...
Trzeba znaleźć wenę, jednak nie musi to być nagły napływ inspiracji do tworzenia, może to być zwykła chwila wytchnienia w codziennym dniu, czas w którym nasz umysł się relaksuje i jesteśmy gotowi do pracy innej niż zazwyczaj. Ja mam wenę do pisania mniej więcej dwie godziny przed snem, to moment w którym zazwyczaj wszystkie sprawy mam załatwione i mogę się zrelaksować. Nie polecam ustalania sobie godziny, w której będziemy pisać, sprawi to, że szybko nasz umysł połączy pisanie z pracą i stracimy motywacje. Chęć na pisanie powinna przyjść sama.


3

Stwórz szkic książki.
Trzeba stworzyć pierwsze "szkice" naszej historii, czyli najzwyczajniej zastanowić się, o czym będzie nasza opowieść. Nie trzeba od razu znać wszystkich wydarzeń które będą się rozgrywać, ale przynajmniej musimy wiedzieć co się będzie działo w pierwszych stronach naszego utworu, a dalej wyjdzie w trakcie pisania. Gdy mamy już ogólny obraz tego co chcemy napisać należy wszystkie pomysły w krótki sposób zapisać. Często jest tak, że wpadniemy na genialny pomysł i pochwiki go zapomnimy, albo na fragment który będzie dopiero pasował w dalszej części naszej książki, dlatego należy go zapisać, pozwoli to go zachować i ułatwi dalszą pracę. Radze zawsze przy sobie nosić mały notatnik, bo nigdy nie wiadomo kiedy do naszej głowy wpadnie jakiś pomysł.


4

Tytuł.
Następnym krokiem jest coś bez czego nie może powstać żadna książka, czyli tytuł. Tytuł jest w stanie dać nam wielkiego kopa do pracy, po nadaniu nazwy naszej książce poczujemy, że jej napisanie jest możliwe, że podołamy temu wyzwaniu. Tytuł powinien w skrycie streścić całą historie, a osoba trzecia która będzie czytała nasz utwór w trakcie zagłębiania się w niego powinna zrozumieć czemu nadaliśmy taką a nie inną nazwę.


5

Musimy zacząć pisać, gdy mamy już wenę i czas. To oczywiste, więc trzeba po prostu zacząć, bez zbędnego namysłu i rozważań nad tym czy to odpowiednia chwila na pisanie.


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Gdy ktoś nam przerwie pisanie, albo nagle musimy coś zrobić, należy trzykrotnie przeczytać ostatnie dwa zdania przed i po tym jak zaczniemy robić coś innego. Pozwoli to na łatwiejszy powrót do pisania.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.03.2013

Komentarze