Jak wykorzystać odpady stalowe do produkcji pasty polerowniczej?

Metoda tworzenia pasty do polerowania brązowej z odpadków blachy, starych gwoździ i innego żelastwa.

  • Blachy, blaszki, gwoździe, pozostałości z odzyskiwania cyny z puszek cynowanych, elektrolizer, elektroda węglowa
  • Wosk pszczeli, świeczka woskowa , zbędne kredki woskowe etc.
  • Puszka po tuńczyku, jako pojemnik na gotową pastę.
  • Filtr do kawy , lejek , słoik
  • Trochę terpentyny,
1

Należy przygotować blachę lub elementy z stali, żelaza, oczyszczając z zabrudzeń i tłuszczy. Czyścimy benzyną lub spirytusem, a następnie mydłem i wodą. Oczyszczenie blachy spowoduje przyspieszenie procesu. Blachę podłączamy krokodylkiem do elektrody dodatniej zasilacza 5V/400mA.
W międzyczasie w puszce po tuńczyku - takiej bez szwu na dnie rozpuszczamy około 100 g wosku pszczelego, kredek woskowych lub innego wosku np. samochodowego. Rozpuszczony wosk odstawiamy do ostygnięcia i dodajemy odrobinę terpentyny 5ml. Mieszamy.


2

Gotową elektrodę stalową żelazną lub odpady łączymy z plusem zasilacza kabelkiem z krokodylkiem, do minusa podłączamy elektrodę ujemną węglową. Jak ją zrobić patrz porada. dotycząca wykonania elektrody węglowej. Teraz elektrolit - elektrolitem będzie roztwór chlorku sodu (soli spożywczej) w stężeniu 100 g na 1 litr wody. Rozpoczynamy proces elektrolizy i już po chwili na anodzie zacznie się gromadzić wodorotlenek żelaza zielonkawy, który po wystawieniu na powietrze przejdzie w tlenek żelaza brązowy. Proces prowadzimy tak długo, aż zniknie elektroda żelazna. Węglowa pozostanie praktycznie bez zmian do ponownego wykorzystania. Jeśli mamy więcej zbędnego żelaza lub stali proces możemy kontynuować.


3

Po skończeniu elektrolizy na dnie naczynia pojawi się nierozpuszczalny wodorotlenek żelaza. Należy przesączyć roztwór np. przez filtr do kawy. Zebrany wodorotlenek wysuszyć. W naczyniu szklanym roztłuc troszkę kredy szkolnej na możliwie najdrobniejszy proszek. Wysuszony tlenek żelaza też roztłuc na możliwie drobny proszek. Podgrzać ponownie puszkę z woskiem zmieszanym z terpentyną unikając otwartego ognia, np. w piecu elektrycznym lub na kuchence elektrycznej. Można też zastosować kąpiel wodną. Wsypać całą posiadaną porcję tlenku żelaza min. 50 g i 100 g kredy. Wymieszać i poczekać, aż wosk się zestali. Mamy gotową pastę polerowniczą do polerowania metali i szkła, może się przydać również do polerowania wyświetlaczy LCD i płyt CD/DVD na wysoki połysk.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Półprodukt w postaci tlenku żelaza, może mieć szereg innych zastosowań. Otrzymana pasta jest ekologiczna i łatwa w przechowywaniu i użyciu. Bardzo Tania.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.02.2011

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 22:00:22