Jak wykonać udany portret?

Nie ma osób niefotogenicznych, są tylko nieumiejętnie wykonane zdjęcia. Portret to częsty motyw wykorzystywany w fotografii. jak zrobić udany portret i o czy należy pamiętać podczas fotografowania ludzi? Poniżej garść wskazówek, które sprawią, że twoje zdjęcia będą oryginalne i dobrze skomponowane.

  • aparat fotograficzny
  • teleobiektyw o długiej ogniskowej
  • model
1

Dobry portret powinien sprawiać naturalne wrażenie. W tym celu fotograf powinien poznać swojego modela na tyle, na ile jest to możliwe, obserwować jej zachowanie, mimikę, gesty, indywidualny sposób bycia. Pomoże to w wyeksponowaniu na zdjęciu tych cech, które są dla danej osoby charakterystyczne. Model nie może być spięty ani zestresowany, musi czuć się swobodnie, tak aby obiektyw aparatu go nie peszył. Porozmawiaj fotografowaną osobą, nawiąż z nią życzliwy kontakt, stwórz luźną, wesołą atmosferę. To sprawi, że wasza współpraca będzie efektywna.


2

Zaplanuj odpowiednio kadr. Na zdjęciu nie powinno być zbędnych przedmiotów rozpraszających uwagę i burzących kompozycję. Warto unikać standardowych kadrów i stawiać na eksperyment. Możesz użyć perspektywy ptasiej (czyli ujęcie z góry) lub żabiej (ujęcie z dołu), zastosować ciasny kadr, nawet uciąć kawałek twarzy. Kard szeroki pozwoli ci ująć również sylwetkę modela.


3

Wybierz właściwe tło. Może być ono jednolite, najlepiej czarne lub ciemne – w ten sposób twarz modela zostanie wyeksponowana. Jako tło dobrze sprawdzają sie również pejzaże. Tło powinno przede wszystkim odpowiednio komponować się z ogólnym nastojem, jaki chcemy na zdjęciu uzyskać. Zwykle stosuje się lekko rozmyte tło, które możemy uzyskać poprzez użycie małej głębi ostrości dzięki zwiększeniu otworu przysłony w aparacie. Właściwe dla tego efektu przysłony to 2, 2,8, 4 orz 5,6. Zamiast własnoręcznych ustawień możesz użyć dostępnego w aparacie trybu portretowego – wówczas aparat sam dobierze wartość przysłony.


4

Ciekawe efekty może przynieść robienie zdjęć z zaskoczenia. Najłatwiej uzyskać na fotografii naturalne wrażenie, kiedy fotografowana osoba nie wie, że jest modelem zdjęcia. Wówczas zachowuje się nieskrępowanie i nie pozuje. W takim przypadku przydatny jest teleobiektyw o dużej ogniskowej, dzięki któremu możemy wykonać zdjęcia obiektu bardzo od nas oddalonego.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 31.08.2009

Komentarze

bardzo przydatna porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 13:43:59