Jak wykonać rękojeść wkrętaka z modeliny?

Modelina to wdzięczny materiał do tworzenia własnych detali w modelarstwie. Dzięki właściwościom utwardzania w wysokiej temperaturze świetnie nadaje się do wykonywania różnych rękojeści, uchwytów oraz elementów przydatnych w majsterkowaniu.

  • Modelina.
1
Własny niepowtażalny wkrętak tu miedziany do strojenia cewek z trójkątną końcówką. Własny niepowtażalny wkrętak tu miedziany do strojenia cewek z trójkątną końcówką.

Każdy wkrętak składa się generalnie z dwóch elementów, metalowego grotu/klingi oraz rękojeści. Wykonanie grotu wymaga albo użycia pręta metalowego albo wykorzystania gotowych bitów.
Czasem potrzebny jest wkrętak niemagnetyczny i tu świetnie nadają się pręty aluminiowe lub miedziane. Rękojeść można natomiast wykonać np. z modeliny, drewna lub gotowych plastików. Modelina jest bardzo wdzięczna, bo można rękojeść dopasować do własnej ręki i dopiero po osadzeniu grotu ją utwardzić.


2

Na grocie w części wprowadzanej do rękojeści należy wykonać elementy nie pozwalające się grotowi obrócić.
Mogą to być lokalne przewężenia lub wygięcie w kształcie pętli. Modelinę wygniatamy do uzyskania elastyczności i lepkości. Następnie oklejamy końcówkę grotu i kształtujemy rękojeść, tak aby pasowała do naszej ręki i wkrętak swobodnie dawał się obracać, można wykonać dodatkowe wklęśnięcia na palce.
Warto zadbać o obły kształt rękojeści w obszarze oparcia o wnętrze dłoni, tak żeby obracać wkrętakiem przy dociskaniu wkrętaka do łba śruby.


3

Modelinę możemy utwardzać w piekarniku w temp. około 120 °C lub w gotującej się wodzie. Uzyskany wkrętak będzie indywidualnie dostosowany do wymagań i pozwoli na wygodne wykorzystanie przez lata.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Kolejna porada w zakresie uzupełniania własnych narzędzi w warsztacie majsterkowicza.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 04.12.2011

Komentarze

Fajny pomysł:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 18:41:43